| aerdaaerda a întrebat:

Cati bani faci aproximativ ca un angajat la fan courier?
Poti sa muncesti alaturi de un prieten?
Merita sa te angajezi ca curier in 2020 la 18 ani?

15 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

4000 lei net. Avand nervi de otel si rabdare in trafic merita

| aerdaaerda explică (pentru mgtow):

Cum 4000 de lei net? La inceput asa direct?

Si nu poti mai lua un prieten curier cu tine sa nu fii singur pe masina?

| mgtow a răspuns (pentru aerdaaerda):

Au nevoie urgenta de soferi si au marit salariile, sper sa se aplice la nivel national altfel sant niste terminati daca nu respecta salarizarea. Te descurci singur iti pui gps in bord si mergi la oameni sa livrezi coletaraia.

| aerdaaerda explică (pentru mgtow):

Si eu daca de exemplu vreau sa ma angajez cu un prieten curieri amandoi nu putem sa fim amandoi pe masina? livram un colet el unul eu si tot asa

| mgtow a răspuns (pentru aerdaaerda):

Nu, problema e sa nu vina cu fente tip ai experienta? Tu fara sa conduci in domeniu sa nu ai probleme. Poti sa le zici ca ai mers pe 3.5t in Italia vreo 2 ani si din cauza pandemiei ai fost nevoit sa te intorci in tara, altfel poate sa te respinga la angajare. Sa iti faca instructajul la servici si te descurci tu

| mgtow a răspuns (pentru aerdaaerda):

Curier FAN Courier – salariu

În aprilie 2020, un programator angajat cu program full time în București, care avea o experiență în domeniu de 2 ani, încasa un salariu net de 3.800 de lei.

Salarii de început de 1600 de lei net și tichete de masă în valoare de 300 de lei încasează operatorii relații clienți/ call center. Un salariu net lunar de 3700 de lei, încasa în februarie 2020, în Constanța, un curier care este angajat full time, și care are o experiență în domeniu de 5 ani. Pe lângă salariu, angajatul mai primea și bonusuri lunare în valoare de 450 de lei și tichete de masă în valoare de 20 de lei fiecare.

https://playtech.ro/......are-188905 salariile trebuie sa fie mai bune si asa 3, 5t e chilipir in condus nu te speria de autoutilitara, altfel pierzi oportunitatea de a intra in felie

| suntserios a răspuns (pentru aerdaaerda):

Normal ca nu. De ce ar plati 2 oameni sa faca treaba unuia singur?

| aerdaaerda explică (pentru suntserios):

Ma refer sa livram si pachetele pe care trebuie sa le livrez eu si pachetele pe care trebuie sa le livreze el, o zi cu masina mea, o zi cu a lui, si tot asa

| suntserios a răspuns (pentru aerdaaerda):

Fiecare curier lucreaza pe o zona a lui. Cum ai putea tu in zona ta sa livrezele colete ale lui. Sau tu vrei ca destinatarii sa astepte o zi in plus ca tie ti e frica sa lucrezi singur? Faptul ca nicio firma de curierat nu trimite cate doi oameni e logic ca e total inefectiv.

| siriusblack98 a răspuns (pentru mgtow):

Frățioare, am un sediu de Fan Courier lângă mine în București. Pentru curieri este salariu de bază de 1700 de lei plus încă 300 de lei bonuri de masă. Adică un total de 2000 de lei/lună. Dar vezi că din ăia îți mai oprește vreo 200 de lei lunar pe post de garanție că ai gestiune pe mână și poate îți vine ideea să îți faci singur mărire de salariu. Îi primești când pleci de la ei oricum. Ăștia care lucrează spun că ajung undeva la 3000-3200 lunar din cauza la șpagă.

| aerdaaerda explică (pentru suntserios):

Amandoi fiind vecini, ma gandesc ca am putea amandoi sa livram in aceeasi parte, sa mergi singur toata ziua mi se pare putin nasol, de aia ma gandeam ca poti fi insotit de un alt curier

| aerdaaerda explică (pentru siriusblack98):

Si oare ajungi la 3.000 100% in fiecare luna cu tot cu spaga? sau pot fi si luni in care nu faci mai mult de 200 de lei pe luna din ciubuc

| suntserios a răspuns (pentru aerdaaerda):

Curierii la strada au salariu 3000 lei. Cine zice pe aici de 1700 nu pra stie ce zice.

Si nu le pasa lor cu cine esti tu vecin si prieten. E un nonsens sa plătească 2 oameni sa faca treaba unuia singur

| siriusblack98 a răspuns (pentru aerdaaerda):

Utilizatorul "suntserios" care zice de 3000 de lei aberează și bate câmpii foarte, foarte rău ca de obicei. Prietene, sunt de meserie coordonator național-internațional de transport și mă ocup de tot ce înseamnă marfă paletizată + vrac cu import din străinătate pentru livrare internă. Iar ăștia de la Fan au sediul lângă mine și de multe ori când nu am camioane libere apelez la ei. Cunosc personal cam toți șoferii de acolo. Crede-mă că știu ce salarii oferă. Nu te mai c...a pe tine cu 3000 de lei. Unui începător atât îi dă cât ți-am zis eu. Singura excepție să-i dea un 2000+ este să ai ceva ani de experiență pe sprinter de 3, 5T și să negociezi altfel cu ei, dar nu ajungi pe dubă la 3000 net din prima la nici o firmă de curierat, nu doar FAN. Iar la întrebarea ta aerdaaerda, de regula sub 1000 de lei șpagă nu prea ieși.

| mgtow a răspuns:

Soferul e singur cand iese la livrat