| Deea21iulie a întrebat:

Caut de ceva timp culegerea de fizica Virgil Miron Patru. M-ar interesa enuntul unor probleme (fara rezolvare). Clasa a IX-a, cap Optica pagina 9 problema 17 si pagina 11 problema 39.

Va multumesc!

1 răspuns:
| adyboy1 a răspuns:

P. 17/pag. 9:
Pe marginea unui bazin cu apa cu adancimea H= 2 m se afla un stalp cu inaltimea h= 1 m. Sa se determine lungimea umbrei stalpului pe fundul bazinului, atunci cand soarele se afla cu alpha=30 de grade deasupra orizontului. Indicele de refractie al apei este n= 1, 33.
Raspuns: L= h*ctg de alpha + H*tg de beta=3, 44 m, unde beta este dat de n*sin de beta= cos de alpha. Noroc!