| Farcas a întrebat:

Ce carte imi recomandati sa citesc? Am de citit la scoala, o carte la alegere, insa nu stiu ce sa aleg... vreau ceva care sa imi faca placere sa o citesc.am 16 ani. ce imi recomandati?

Răspuns Câştigător
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

In locul tau, m-as apuca sa citesc romanele care iti vor fi date la bac!
Sunt clasice, sunt frumoase, sunt educative, acopera domenii largi de interes, in plus iti vor fi de folos la scoala!

23 răspunsuri:
Anna
| Anna a răspuns:

Cele doua fete ale dragostei si Adio amoruriwinking Sunt 2 carti pe care le-am citit la varsta de 16 ani si au avut un impact pozitiv asupra adolescentei melewinking

| psiholoaga a răspuns:

Copila stea, de jack Spinelli. Este despre o fata foarte bizara care ajunge la liceu si facea numai lucruri ciudate, le facea necunoscutilor cadouri, le canta la multi ani tuturor colegilor, isi aducea de acasa fața de masa pentru banca etc. Un baiat, personajul principal, se indragosteste de ea si cartea este despre ce se intampla cu ei. Este o carte usor de savurat, se citeste rapid si este cat de cat ancorata in realitate.
Sunt multe carti foarte frumoase. Daca iti plac cele abstracte, Aglaja Veteranyi-de ce fierbe copilul in mamaliga si Raftul cu ultimele suflari, sau o carte buna si intensa este Pianista, de Elfriede Jelineck. Sfatul meu este sa nu citesti din cele pentru bac, incearca sa iti extinzi orizonturile, oricum pe alea le vei citi peste un an.

April
| April a răspuns:

Uite, fiul meu care are exact 16 ani ca si tine, nu s-a dezlipit vara trecuta de o carte scrisa de Christopher Paolini. Ea se numeste" Eragon ", avea doua volume si se pare ca de curand a aparut s i al treilea.Pare interesant, ca l-a absorbit cateva zile la rand, cand nu a facut nimic altceva...Incearca,poate ii va placea si tie!

cami
| cami a răspuns:

Eu zic sa incerci PAPILLON de Henri Charriere, e de-a dreptul uimitor pe mine m-a absorbit de la prima pagina si fara sa-mi dau seama ajunsesem la pg 16 fara sa mai tin seama de numarul lor...happy si crede-ma eu sunt genul care ma plictisesc repede si de fiecare data ma uit sa vad "cate pg mai am.)", dar de data asta nu mi s-a intamplat asa fiindca aceasta carte e intr-adevar o carte buna eu ti-o recomand [asa cum la inc mi-a recomandat-o sh mie diriga laughing, si pe care nu am crezut-o decat pana cand m-am convins.]eu zic sa incerci meritawinking si in + nu ai nimic de pierdut. aaa si nici la varsta nu suntem prea indepartati...
sper ca am putut sa-ti fiu de folos
pe curand

Janina
| Janina a răspuns:

Anotimpurile adolescentei
Ciresarii
Elevul Dima dintra saptea
Dama cu camelii
La rascruce de vanturi
Cei 3 muschetari
Harry potter

auran
| auran a răspuns:

Ar mergesi Chemarea strabunilor de Jack London. Este usoara si placuta. Succes!

| Ben. a răspuns:

Noah gordon -medicul, o sa te-ncante

| LuS[z] a răspuns:

ION-LIVIU REBREANU MAITREYI-MIRCEA ELIADE CEL MAI IUBIT DINTRE PAMANTENI-MARIN PREDA

| TipulVerde a răspuns:

Ferma Animalelor de George Orwell

cristian
| cristian a răspuns:

Constantin Chirita - Ciresarii

cristian
| cristian a răspuns:

Constantin Chirita - Ciresarii

In volumul I "Cavalerii florii de cires", autorul povesteste despre sapte copii curajosi:Tic, Maria, Lucia, Dan, Victor, Ionel si Teodoru Teodor(Ursu). Paznicul scolii, mosul Timofte Pastravanu, le spunea celor sapte copii"Ciresarii", deoarece ei locuiau pe strada Ciresului.

Cei sapte tineri curajosi planificasera o expeditie in Pestera Neagra, la inceputul vacantei de vara.Aceasta expeditie era planificata de mult, iar ciresarii se pregatisera din timp. Aveau aparat T. F. F, trei lanterne vanatoresti, o trusa de prim-ajutor, franghii, cuie.Plecarea era joi, 5 iulie, ora5 a. m.

Pana a ajunge la pestera, cei sapte temerari au trecut prin multe peripetii si primejdii.Ciresarii s-au impartit in doua grupe:o grupa explora in pestera, iar cealalta afara, pe munte.

Primejdiile se aflau atat in pestera, cat si afara pe munte. Cei patru copii care explorau in pestera trebuiau sa tina piept primejdiilor impuse de vanatorul Petrachescu, zis si "Expresul negru", cel care mintise ca nu mai are barca si refuzase sa le-o imprumute ciresarilor pentru exeditia lor, chiar daca ei erau dispusi sa o inchirieze.

Se pusese o furtuna puternica afara pe munte, iar tinta acesteia erau cei trei copii si cortul lor.Totusi au reusit sa se adposteasca intr-o coliba parasita, aflata departe de locul unde se aflau.

Vanatorul Petrachescu era hotarat sa-i impuste pe cei sapte copii, dar prima lui victima a fost barbatul cu barba lunga(barbosul), care era cu acesta. Dar vanatorul avea un plan sinistru, acela de a-l face vinovat pe barbos de moartea celor sapte copii, iar de frica sa nu se duca la inchisoare, barbosul se sinucisese.

Insa planul vanatorului nu putea fi realizat dintr-un motiv:gloantele erau false. Tic, micul nostru erou, inversase cartusele pentru pusca vanatorului, cand ii furase barca de cauciuc, pentru ca el si prietenii sai din pestera sa-si poata continua expeditia.

Pericolul a fost indepartat, dar cu greu au putut sa scape ciresarii din pestera, insa numai cu ajutorul lui Ursu, a Luciei si alui Dan.

Cu ajutorul lui Ursu, calaretii au putut sa-l prinda pe vanatorul Petrachescu, care isi va gasi linistea in inchisoare.

Apoi toti erau bucurosi si linistiti la cabana lui neaVasile si a sotiei acestuia. Cand se trezise, mos Timofte il vedea pe Tic, cu privirile pline de argint si cu mainile la nas, fluturandu-le siret spre nevasta inspaimantata a cabanierului.

| alexzender a răspuns:

Citeste si tu unul din romanele lui Balzac.winking

| sufletel13 a răspuns:

Pai depinde de ce gen iti place daca iti plac cartile horror citeste de John Saul: Mana dreapta a diavolului, Vocile raului sau de Sir Arthur Connen Doiel carti cu Sherlock Holmes

| Nevricoasa a răspuns:

Twilight. e mortala cartea...crede-ma merita... e cu un vampir care se indragosteste de o fata...si eu am 15 si o ador.:X:X

| samantha a răspuns:

E u ti-as recomanda sa citesti''Jurnalul fericirii'' sau ''dansul mortilor'' in ambele este vorba despre comunismul din Romania ''Dragoste si otrava'' roman de dragoste ''Golem'' Foamea'' si ''romeo so julieta'' le-am citit pe toate si crede-ma ca merita

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ultima noapte de dragoste intaia noapte de razboi... e super si o sa o ai si la bac...big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnisoara Christina de M. Eliade

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie imi plac romanele politiste asa ca ti-as recomanda "greseala fatala" si "cosmarul", de dragoste "Invitatie la vals"big grin si de groaza "Domnisoara Christina."sper sa-ti fie de foloshee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imparatul mustelor - William Golding

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dictionar dom

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ciresarii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai frumos posibil ronman ar fi Maitreyi