| Ioanaioana9 a întrebat:

Ce credeti ca se v-a da la bac in toamna la romana?

7 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Daca intrebai ce pica, as fi spus direct ca TU. Cum sa scrii "v-a" cand timpul verbal este VIITORUL?
Poate pica orice, insa iti voi da un pont: nu va pica traditionalism.

| Ioanaioana9 explică (pentru aXy99):

Ok,scuze. Si mulțumesc, totusi.

| peperonies a răspuns:

Daca scrii "v-a" asa il pici si acum.

| Ioanaioana9 explică (pentru peperonies):

Du-te,mai,inteligentule. Il copiezi pe cel de sus.

| Camuflaj2017qp a răspuns:

Eu zic sa inveti poeziile la perfectie, ca daca pica poezie ai belit-o, asa daca pica un roman sau altceva, mai iti amintesti si mai zici ca tema era a familiei, a iubirii, zici ca titlul vine nu stiu de unde, zici 2 secvente relevante de ti le amintesti despre opera in cauza si faci o concluzie fixa la toate adica sa nu faci la fiecare concluzie separata, una s-o memorezi tu acolo. Ia de invata bine poeziile si restul uita-te prin ele. Las-o mai moale cu Ion, Morometii, Moara cu noroc, in rest dai cat poti.