| Ciprian271 a întrebat:

Ce credeti despre tigani?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca pui intrebarea asta pentru ca esti tigan, imi pare rau pentru ce voi raspunde. Sau poate ca nu... dar asa sta treaba: tiganii sunt considerati romani, dincolo. Si sunt niste hoti, violatori, etc...deci pentru ce fac ei, romanii sunt de vina... dincolo. Mie nu mi. s dragi deloc.happy

41 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Cea mai imputita natie care exista pe lumea asta, de nu i-as lua pe toti si le-as da foc de vii, mai au si curajul sa zica ca sunt romani, de jigodii ordinare ca nu merita sa traiasca! Hitler avea dreptate cand vroia sa ii omoare, sa plece toti din tara si sa renunte la numele de romani pentru ca nu NU sunteti romani sunteti niste sclavi din India care nu stiu decat sa fure sa injure si sa ne faca de ras! Muriti firati ai naibii ca asta meritati!

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Nu am nimic de comentat straight face
Sunt si ei oameni exact ca si noi.Schimbati la culoare laughing
Noua tigani ni se par foarte ciudati.Asta pentru ca ei au alte obiceiuri.Asa cum noi ii consideram pe ei ciudati, asa fac si ei.Suntem putin diferiti de ei, insa asta nu ne da dreptul sa ii criticamwinking

| Psihoyounger a răspuns:

Fiecare cu problemele lor... lasa ca nici romanii nu sunt perfecti deloc!

Psihoyounger

| JackieSue a răspuns:

No com ca altfel nu mai termin pana maine de comentat straight face.
Sunt de acord cu sweety... din cauza lor ne-am creeat o imagine atat de urata.

| Leea1234 a răspuns:

Sunt oameni, ca si noi!
cu defecte si calitati!
si noi romanii avem "uscaturile "noastre, la fel si ei au "uscaturile"lor!
nu trebuie sa-i bagam pe toti in aceeasi oala, doar pentru ca unii dintre ei au facut-o lata!

| Klara a răspuns:

Haoleu mancat-as ochii si sufletu', tetrailes bahtalo rolling on the floor

Ce sa zic... daca n-ar fura ar fi ok...hee hee

| Cryssy a răspuns:

Sunt si ei oameni.

| Cryssy a răspuns:

Uneori te intelegi cu tiganii maii bine decat cu romanii, deci... nu trebuie sa facem diferenta sau sa avemm o parere proasta despre toti. Este adevarat ca ei ne-au cret unele probleme, dar cum am mai spus, nu sunt toti la fel.

| sorin a răspuns:

Ca sunt putin bronzatilaughingSerios acum ce sa cred majoritatea dintre ei sunt (golani, hoti.)dar exista si baieti buni care nu fac probleme si isi vad de treaba lor.

| gabitza05 a răspuns:

Buna! Sunt si ei oameni ...mai rai sau mai buni...asa suntem toti mai rai sau mai buni.Deci nu cred ca trebuie sa -i bagam pe toti in aceiasi oala.

| dyav0litza a răspuns:

In comparatie k ungurii sunt ok. E drept ca mai sunt si rai dar.asta este

| MADALINAAAA a răspuns:

Chiar daca sunt tot oameni, si nu au nici o vina ca s-au nascut tigani, eu sunt rasista.nu pot sa-i suport cand ii vad asa scarbosi, necivilizati, rai, nesimtiti... mi se face greata:-&

| death a răspuns:

Prea pupaţi undeva de autorităţi. Nu merită atâta tratament special. Locuri pentru ţigani la facultate? Dacă vor să fie trataţi egali, să muncească la fel de mult. Doar pot, că tot două mâini şi două picioare au. Cum nu vii tu, Hitler, Doamne...

| Mina a răspuns:

Sunt ca toti oamenii:buni, rai, frumosi, mai putin frumosi. Nu e frumos sa ii bagam pe toti in aceeasi oala.

| dy a răspuns:

Nu sunt toti la fel, dar daca romanii sunt 90% OK si 10% cu probleme mari de educatie si comportament, tiganii sunt exact invers, 90% cu probleme de educatie si comportament! Ceea ce este cu adevarat grav este pe de o parte ca au un instinct f dezvoltat de conservare si procreere si fac cate 10 puradei carora n-au cum sa le dea o educatie, iar pe de alta parte, faptul ca in afara ROMANIEI sunt confundati cu romanii, iar asta face sa fim etichetati a fii "popor de tigani", deci perceputi ca fiind 90% cu probleme sociale si de comportament! ASTA face sa avem reactiile pe care le avem fata de ei si NU RASISMUL!

| andreig a răspuns:

Fiecare cu norocu` lui rolling on the floor Unii chiar cer pumni in fata!

| dulcika a răspuns:

rolling on the floorca sunt tiganirolling on the floor...
uni sunt mai civilizati si isi vad de treaba lor, alti sunt mai fara obraz...

| dulcika a răspuns:

@klara:si romanii fura nu numai tiganii(poate ca furam mai mult decat ei)...laughing

| selena_2212 a răspuns:

Rushinea Romaniei! I-as trimite pe luna! Mirosul de tzigan nu se poate schimaoh go on

| Ciprian271 explică:

Nus tigan. Sunt jumatate roman-spaniol. Mama este romanca. Vroiam sa vad doar ce credeti.

| nu conteaza_8511 a răspuns:

Nimic.Sunt tot oameni si eitongue

| maria_2128 a răspuns:

Depinde din ce unghi privestiwinking
problema e, ca oricui ai spune despre tigani se gandesc la hotie, inselatorii... insa nu toti sunt asa. Eu una, nu sunt rasista. Nici nu-i urasc, nici nu-mi plac. happy

| sweety_1169 a răspuns:

Nu ii suport, din cauza lor ne-am creeat o imagine urata in europa si suntem vazuti toti ca fiind la fel x( bineinteles ca exista si exceptii insa sunt f putine, daca as putea i-as trimite inapoi in india sau de pe unde au venit :d

| romina_7963 a răspuns:

Pe mine ma deranjeaza cei care stau la cersit si cei care se leaga de alte persoane fara motiv.Cu restul nu am treaba.Ba chiar am un amic foarte bun care e tigan, si nu ma deranjeaza, atata timp cat e om de treaba, nu conteaza etnia sau religia.

| schlau a răspuns:

Niste Javre, zdrente ii urasc din tot sufletul-de fapt eu urasc toate minoritatile:evrei, rromi, etc. Daca dau de un Singur rrom la liceu, ala a dat de al doilea Hitler. O sa-i fac viata un chin pentru ca si el este otrava care distruge tara-nu-de fapt lumea asta si ne face de ras.In Franta, Romania inseamna doar un lucru-Tiganii. Poate Hitler nu a fost ''prost''(cum il face lumea) ca a cazat toti tiganii si evreii posibili.Heil Hitler

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In comparatie cu cine?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Slava domnului ca aveam unde. i trimite pe tigani. pe romani sa vedem unde. i trimitem!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Babypink, imi dai voie sa te intreb de unde stii tot ce afirmi si cati ani ai? nu de alta, dar traiesc in strainataturi de cand ma stiu, dar strainii nu. i confunda pe tigani cu romanii, ar vrea romanii asa ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am cazut si eu in urma cu ceva timp prada discriminarii, poate din cauza educatiei sau cine stie? Mai bine sa nu dau vina pe ai mei! Cel mai instructiv moment din viata mea a fost acela in care am aflat ca unul dintre cei mai buni prieteni, pe care-l consideram doar creol, este tigan. Am inghitit in sec cand mi-am amintit cate bancuri proaste si replici rautacioase referitoare la tigani i-a fost dat sa auda de la mine. Regret foarte mult perioada asta din viata mea. Discriminarea e unul dintre cele mai urate lucruri din lume.
Suntem diferiti, dar suntem egali.