| măcheamăăăî a întrebat:

Ce cuvinte stâlceați atunci când erați mici?hee hee

47 răspunsuri:
| Fragile a răspuns:

Păi, "pateu","cafea","leagăn" şi probabil multe altele de care nici părinţii mei nu îşi mai amintesc.

| yanly a răspuns:

"Pantaloni"=papaututa, "struguri"=zughii, "carpa"=carca, "tocana"=cocoana, "furculita"=fituita si nu-mi mai aduc aminte acum big grin.

| 10roxana10 a răspuns:

In loc de suc ziceam tuc

| Teddy7139 a răspuns:

La leocoplast spuneam,, eleocoplast'', iar parintii mei nu m-au corectat decat dupa mult timp laughing))

| măcheamăăăî explică (pentru Teddy7139):

laughing Probabil li se parea dragut sa-si auda copilul spunand eleocoplast.

| Teddy7139 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Probabil se distrau de minune pe seama mea laughing

| măcheamăăăî explică (pentru Teddy7139):

Era un fel de mini-spectacol. Glumesc laughing

| zurick a răspuns:

Biblioteca-blibioteca
creion-craionn

| Duucu a răspuns:

Spuneam "gagani" în loc de "țigani" laughing

| MaliciousDeath a răspuns:

Aveam probleme cand incercam sa pronunt algocalmin, asta o stiu sigur.Numele de medicamente in general.

| drogh a răspuns:

Lapte era cuvantul suprem.

| Vans a răspuns:

Numele lu' văru-miu:Florin.Îi ziceam Foin.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine crezi ca-si mai aduce aminte?happy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Pai uite ca sunt oameni care-si mai aduc aminte. big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Eu cu siguranta nu sunt unul dintre eihappy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Mi-am dat seama de asta. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

happy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Zambaretule big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Mai zambesc si eu azi si mine cat mai stau pe acasa ca pe urma...happy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

laughing Chiar asa, incepe greul. Apropo :succes si sa iei ce note vrei tu happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Multumesc, multa bafta si tie.
P.S. Ce clasa esti? Cred ca te-am mai intrebat dar am uitat.
:d

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Pai la fel ca tine, trec in clasa a 10-a. big grin
Multumesc si eu!

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Uite ca tu ai retinut ce clasa sunt dar eu nu. M-am facut de rusinelaughing
Dar stiu ca esti la siinte ale naturii....credhappy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Adevarul e ca te-ai facut oleaca de rusine laughing Glumesc big grin
Da, asa e.Si din cate imi aduc aminte tu esti la stiinte sociale happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Asa ehappy
De unde ziceai ca esti ca asta chiar nu imi mai aminteschappy

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Suceava,adica dintr-un sat de pe acolo laughing
Tu ceva cu P, Ploiesti parca? happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Prahova dar nu Ploiesti, stau tot la sattongue

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Ieee,suntem ţărani laughing blushing

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Iuuuupiiiiilaughing

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Cel mai fain laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Mdahappy
P.S. Esti dovada vie ca nu toti taranii sunt prosti si ca cei care folosesc cuvantul taran pe post de jignire ar trebui sa gandeasca mai mult inainte de a arunca aiurea cu vorbe.

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

Cata dreptate ai! O tona juma`. Acelasi lucru l-as putea spune si despre tine.In ceea ce priveste cuvantul "taran", pe care destui il folosesc pe post de "prost", el nu desemneaza intotdeauna o persoana mai inapoiata sau inferioara.In fine, ce conteaza daca taranii se simt bine-n pielea lor? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru măcheamăăăî):

Toti orasenii cu arfe-n ei se iau de tarani pentru ca se cred superiori desi ar avea multe de invatat de la noi. Mai grav e ca si taranii au inceput sa iti zica unul altuia taran cu sensul de prost.

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

laughing "Ba, uite ce taran e taranul ala! Aporpe ca e mai taran ca mine.Nu se poate, nu accept asa umilinta! "

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Futule in loc de fluture.

| măcheamăăăî explică (pentru anonim_4396):

laughing Cel mai frecvent la copiii mici. Si apa *** in loc de apa pura laughing

| IonelaaaS a răspuns:

Telecomanda,surubelnita(ii ziceam urechelnita laughing ) si multe altele. Tu?smug

| măcheamăăăî explică (pentru IonelaaaS):

Ştiu că ziceam la ciorăpei ăpai, la ţipă ziceam cipă.laughing

| AlessandraCoco a răspuns:

Slanina,pregatitoare,plapuma, si verbul a acoperi! laughing

| Prietenoasa a răspuns:

Publicitate, bucatarie spuneam butacarie.

| măcheamăăăî explică (pentru Prietenoasa):

laughing Ce tare!

| Ingerash1999 a răspuns (pentru Prietenoasa):

Asa si eu

| allige243647 a răspuns:

La porumbel ziceam corumbel; la bucaţică ziceam băcăţică;

| Cris988 a răspuns:

Cred ca mai multe cand eram mai mica dar pana la vreo 5-6 ani nu il puteam pronunta pe "C" spuneam "totos in loc de cocos iar surorii mele mai mari ii ziceam "Tami" in loc de"Cami" laughing

| Mirela454 a răspuns:

Pai incurcam cuvintele " barza" cu "varza", cuvintele "taxi cu "tati", iar le telecomanda zice-am "mana" laughing. Funda?

| Al3xMicutzu a răspuns:

Soparla:sopwla.laughing)
undita ughita
multe dar nu mai stiu cum sa le spuneam.

| aricii a răspuns:

Eu nu puteam sa il pronunt pe R. In loc de R ziceam I.
Va dati seama ce iesea cand strigam : "Vreau dulceata de mure! Vreau mure!"