| RaluuX a întrebat:

Ce e ala/aia Wierles?(sper ca am scris corect)?

Răspuns Câştigător
| WhatMeanLove a răspuns:

Rețelele fără fir sunt rețele de aparate și dispozitive interconectate prin unde radio, infraroșii și alte metode fără fir (în engleză: wireless network; cuvântul wireless înseamnă „fără fir" și se pronunță /ˈwa. iə. lis/, v. AFI)
În prezent există mai multe moduri de a transmite date prin eter: Wi-Fi, Bluetooth, GPRS, 3G, GPS ș. a.

După aria acoperită, de la mic la mare:

Wireless Personal Area Network (WPAN) - v. Rețea personală
Wireless Local Area Network (WLAN) - v. Rețea locală
Wireless Metropolitan Area Network (WMAN) - v. Rețea metropolitană cf. Standardul 802. 16 sau WiMAX
Wireless Wide Area Network (WWAN) - v. Rețea de arie largă

10 răspunsuri:
| Iolss a răspuns:

Wow..adica tu nu stii ce e ala Wireless (apropo asa se scrie)? E o retea de internet fara fir... Tu nu ai google ca sa nu te faci de ras pe site-ul asta? Stai ca deja ai facut-orolling on the floor

| RaluuX explică (pentru Iolss):

Sti tu vrei sa zici ca le stii pe toate? Sti de ce am pus intrebarea asta aici? Lol Pentru ca nu mi-e rusine sa zic ca nu stiu ce inseamna, dc sa imi fie rusine?happyDoamne feri daca nu sti ceva inseamna ca te faci de ras daca intrebi?

| Iolss a răspuns (pentru RaluuX):

Scuze daca te-am suparat dar mi se pare foarte ciudat:-|

| RaluuX explică (pentru Iolss):

Nu m-am suparat, vroiam doar sa intelegi ca eu nu vad nimic rusinos daca nu sti ceva si intrebi pe cineva despre acel lucru.

| Iolss a răspuns (pentru RaluuX):

Totusi imi pare rau daca te-am suparat:-(...
Iti doresc Paste fericit!

| addha a răspuns:

Este o conexiune prin unde radio de transmitere si primire de informatii. Cum este blutoothul. Mai pe romaneste, cu cu acest wireless te poti conecta la internet (wireless=wifi).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wireless- este un mod de conexiune intre un emitator si un receptor pe calea undelor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spre exemplu un mouse wireless nu are fir. De acolo vine denumirea : wire = fir; less = fara/putin.

| CadeamiarMaseaua a răspuns:

Wireless inseamna fara fir.Este vorba despre conexiunea la internet fara fir.

| ale2000mi a răspuns:

Wirless este cand ai acasa sau este in alt loc net (de la rds, romtelecom, upt si alte retele) si vine prin cablu cablu il pui intr-un ruter special (dupa cat de mare ii viteza netului si alte lucruri) apoi mai trebuie sa faci cateva lucruri(setari si altele)si apoi poti prinde pe laptop, pe tablet pe mobil net dar trebuie sa pui o parola, casre ii apartine proprietarului de net
Pe scurt ii net provenit de la un rutter, si il poti prinde peste tot, dar doar pana la o anumita distanta.