| TheRares99 a întrebat:

Cum se manifesta mai exact,, dejavuul"?[sper ca am scris corect]

Răspuns Câştigător
evenso
| evenso a răspuns:

Ti s-a intamplat vreodata sa intri pentru prima data intr-un magazin si sa ai senzatia ciudata c-ai mai fost acolo? Sau purtai o conversatie cu cineva si brusc ai avut impresia ca ai auzit exact aceeasi replica inainte, avand certitudinea ca n-a fost asa? Se numeste Deja Vu.
Deja vu este un termen frantuzesc si se traduce prin deja vazut si are cateva variatii, incluzand deja vecu, adica deja trait, deja senti, adica deja simtit, deja visite, adica deja vizitat.

3 răspunsuri:
| Iubibilăă a răspuns:

Senzatia de retraire a unei situati sau stari.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De exemplu cand vezi un lucru si ti se pare ca l-ai mai vazut sau cand ti se intampla cv si ti se pare ca ti sa mai intamplat acel lucru... sper ca te-am ajutat:*winking

| Eyke a răspuns:

Cand ti se intampla ceva si ai senzatia ca ai mai trecut prin asta nu acu mult timp