| Nananann a întrebat:

Ce e ala android de la telefon? Adica smartphone sau ce?

Funda!

Răspuns Câştigător
| felinamiaumiau a răspuns:

Android este o aplicatie de pe fiecare smartfon ( mai este si magazin play)care-ti permite sa cumperi aplicatii pe bani sau sa le dowloadezi pe gratis pe telefon.

3 răspunsuri:
| xBrokenArrow a răspuns:

Bună! În primul rând, Android-ul este un sistem de operare derivat din Linux, special pentru telefoane mobile. La fel ca și Windows-ul pe care îl avem acasă sau Linux-ul de bază, Android îți dă posibilitatea de a instala Aplicații (cum se numesc programele pe Android) sau de a modifica multe setări care la telefoanele vechi nu erau accesibile. Android-ul este dezvoltat și întreținut de Google, dar este distribuit gratuit pe majoritatea telefoanelor mobile fără vreun fel de restricții de utilizare. Principalul avantaj la Android este legat de instalarea aplicațiilor. Oricând sunteți conectați la internet puteți selecta din Android Market aplicațiile de care aveți nevoie și acestea se vor instala prin simpla apăsare a unor butoane. Există aplicații pentru e-mail, chat, Facebook&Twitter, jocuri și multe altele, dar în același timp sunt și aplicații mai complexe pentru care va trebui să plătiți.În final, telefoanele cu sistem de operare Android sunt vândute în masă în acest moment. Rapide, ușor de folosit și cu multe aplicații la dispoziție, ele sunt un pas mare înainte comparativ cu vechile telefoane pe care puteam rula eventual un joc Java cu mașinuțe. Pa, pa. happy

Răspuns utilizator avertizat
| xLiaa a răspuns:

Buna. Android este un sistem de operare folosit la telefoane si tablete in mare parte. Poti citit aici mai multe despre el : http://ro.wikipedia.org/wiki/Android_(sistem_de_operare). Sper ca te-am ajutat!