| デイダラくん a întrebat:

Ce este adolescenta? ce inseamna pentru voi ca in timpul liber sa traiesti la maxim totul pe perioada adolescentei?

Răspuns Câştigător
| BS_5938 a răspuns:

Înseamnă să te poţi bucura de orice lucru care-ţi face plăcere
Cât eşti tânăr şi ai poftă de viaţă, poţi experimenta o mulţime de senzaţii, locuri, sentimente, oameni şi aşa mai departe

În timpul pubertăţii ne croim de fapt drumul către viaţa de adult. Este foarte important să ne distrăm, dar în acelaşi timp este şi important să învăţăm
Nu este necesar să stai cu burta pe carte toată ziua, trebuie să ai şcoala vieţii! Un adult nu ar trebui să vă sfătuiască astfel de lucruri, dar acesta este adevărul. Învăţatul în România a devenit un ţel mai degrabă, decât un element ajutător pentru anii ce vor urma. În străinătate în schimb, oamenii sunt învăţaţi să trăiască. Învăţăm să trăim, nu trăim ca să învăţăm

Şi nu mă înţelegeţi greşit, nu spun că învăţatul trebuie ignorat, spun doar că trebuie să păşim în lume, să învăţăm ce ne place cu adevărat şi ce ne poate ajuta cu adevărat. Şi viaţa este mult mai diferită afară, faţă de ce învăţăm la şcoală. Iar de la prea mult tocit, uiţi să trăieşti

Eu nu zic să nu puneţi accent pe şcoală. Spun doar că adolescenţii din ţara aceasta pierd prea mult timp cu temele, prea multă energie, şi nu-şi mai fac timp pentru sport, viaţă socială, etc. Deci dacă scopul adolescenţei este să ne cunoaştem pe noi înşine, atunci trebuie să trăim cât mai mult
AFARĂ, nu în casă, nu pe computer, nu în spatele băncii
Trăind te poţi dezvolta numai

4 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Adolescenta este perioada in care nu stii cine esti. Sa traiesti fiecare clipa la maxim inseamna (pentru mine) sa profiti de tot timpul pe care il ai la dispozitie si sa faci tot ce vrei.

| Petronela a răspuns:

Din punctul meu de vedere adolescenta este cea mai frumoasa perioada din viata oricarui om.Cand esti adolescent ti se intampla atatea ca de exemplu te indragostesti de persoana nepotrivita si apoi suferi dupa respectiva/respectivul... Timpul liber trebuie sa-l traiesti la maxim in aceasta perioada pentru ca niciodata nu se va intoarce...:d

| デイダラくん explică:

@airskater, nici nu stii cata dreptate ai...in strainatate se pune mai mult accent pe lucrul in echipa(referate, proiecte, etc) decat la noi; ai dreptate, mare dreptate, niciodata invatamantul din Romania nu va fi ca cel de afara...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru mine este perioada cea mai frumoasa si distractiva din viata.
Anii astia ti vei aminti si la batranete. Tipul liber oricum il traiesti, la maxim dar trebuie trait cu cap. Fara sa pici in capcanele profitorilor happy