| CenturyChild a întrebat:

Ce este exact narghileaua? Ma refer din ce sunt compuse tigarile asa numite narghilea (nu la metoda orientala de tras prin furtun etc.). Sunt tutun sau etnobotanice? Ce efecte secundare au? dau funda la cel mai explicit raspuns.

Răspuns Câştigător
| Lala a răspuns:

Buna happy
Narghileaua se face din tutun cu diferite arome. Se spune ca tutunul din narghilea nu este atat de daunator precum cel de tigara, deoarece apa, cu care de obicei de prepara narghileaua, filtreaza substantele nocive din tutun si ele nu mai ajung in plamani. Ramane un procent de aproximativ 5% din acele substante atunci cand sunt inhalate.
Desi fumatul din narghilea e mai putin nociv, nu ti-l recomand pentru ca, pana la urma, tot fumat e. Eu zic ca e ok daca vrei sa incerci sa vezi cum e, dar ai grija, prima oara te poti simti ametit daca tragi direct in piept, asta ar fi un prim efect secundar, iar al doilea e ca, daca a fuma narghilea devine un obicei, poate deveni periculos cu timpul fiindca poti fi tentat sa incerci ceva mai tare.
Succes (in a-ti stapani curiozitatea in legatura cu narghileaua)! happy

1 răspuns:
| leonardo a răspuns:

Salutare. Iti raspund si eu pentru ca ce a zis Lala este partial corect. Procesul este urmatorul: se ia o iarba aromatizata (sa zicem tutun desi nu e chiar tutun), deasupra se pune un carbune care incalzeste iarba si fumul este tras direct in plamani (diferit de tigara unde intai tragi in gura apoi inhalezi). Este mult mai putin nociv decat tigara si nu provoaca dependenta (e doar abur aromatizat) iar ca efecte secundare nu stiu - e mai mult de atmosfera decat de altceva.