| anonim_4396 a întrebat:

Ce este fericirea si cum poti sa te simti fericit si implinit?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Esti fericit cand iti gasesti locul si rostul in lume. Cand simti ca existenta ta este importanta si chiar contezi pentru cei dragi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ai fi fericit tot timpul, ai avea o foarte mare problemă. Nu ai mai avea pentru ce să trăiești. Astfel pot să îți spun ce nu este fericirea. Să te fi născut. De acolo începe nu fericirea cu opusul ei. Și se termină când te termini. Și să fii fericit că se întâmplă așa și nu invers.

| Sofer a răspuns:

Fericirea este o stare mentală de bine, fiind caracterizată de emoții pozitive sau plăcute, de la mulțumire la bucurie intensă. Diferite abordări biologice, psihologice, religioase și filozofice s-au străduit să definească fericirea și să identifice sursele sale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fericirea (pentru mine) nu consta in a avea sau a fi, ci in a face.
Cand fac un lucru care imi place, simt ca sunt fericit.