| Denisa_5296 a întrebat:

Cum explicati ca,, desi hcl este o substanta foarte agresiva, se gaseste liber in sucul gastric? De ce afirmatia ca hcl este inofensiv pentru om este falsa? care este rolul hcl in organismul uman?

7 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Lucib are dreptate. Nu există hcl inofensiv, este agresiv, de aceea celulele stomacului au un ritm foarte rapid de regenerare. happy

cami
| cami a răspuns:

Acidul clorhidric, are rolul "sa starpeasca" microbii happy, insa atunci cand el devine foarte acid, s-ar putea sa dauneze.

| Vizitiul a răspuns:

Rolul sau este mai degraba unul de stimulent digestiv (laxativ) decat de atractant.

| costyn162 a răspuns:

Acidul clorhidric (HCl) se gaseste in stomac in componenta sucului gastric. Are rolul de a opri microorganismele si sustantele daunatoare care patrund in stomac. In stomac nu are nici un efect negativ insa va sfatuiesc sa nu va apucati sa beti acum HCl.

| lucib a răspuns:

Sucul gastric se gaseste in stomac, iar peretii stomacului se refac odata la 3 zile, ca sa nu fie digeratii.

| madalicious a răspuns:

Hcl-ul din sucul gastric este de o alta natura, una inofensiva care ajuta organismul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

HCL nu afce rau organismului uman deoarace stomacul este acoperit(in interior) cu mucoasa gastricawinking