| CandTrandafiriiMor a întrebat:

Ce este longitudinea?confused

Răspuns Câştigător
| Coozeman a răspuns:

Distanță în grade, măsurată pe ecuator, dintre meridianul care trece printr-un punct oarecare de pe glob și primul meridian (meridianul 0, care trece prin Greenwich), constituind una dintre cele două coordonate geografice.

O zi buna!

1 răspuns:
| carminaburana43 a răspuns:

Se foloseste de geografie pentru a putea determina o localitate pe harta unde se afla.Si sunt linii imaginare ce unesc polul nord cu polul sud.Latitudinea sti ce e? Ca pina la urma pentru determinarea pozitiei unei localitati pe harta e nevoie nu numai de longiotudine dar si de latitudine.De exemplu pozitia tarii noastre pe harta lumii este: latitudine 46°0' nord longitudine 25°0' vest.