| anonim_4396 a întrebat:

Ce este longitudinea? dar latiduninea?
funda

4 răspunsuri:
| IAOIADNAA a răspuns:

Exista ecuatorul ceresc deasupra lui(adica de la ecuator ceresc spre polul nord ceresc(daca ne aflam in emisfera nordica) si numeste latitudine sub el se numeste longitudine.
Daca mai ai curiozitati legate de astronomie contacteaza-ma.

| SabinCrb a răspuns:

Longitudinea si latitudinea sunt acele linii care impart pamantul. latitudinea 0 grade este ecuatorul, iar longitudinea de 0 grade trece prin Franta. I se mai zice si linia rosei sau ceva de genulwinking

| Soonia a răspuns:

Longitudinea- este distanta masaurata de la primul meridian spre est sau ves.
Latitudinea este distanta spre poli, se exprima prin linile pe nume paralele.