| Madutzza98 a întrebat:

Ce exercitii trebuiesc pentru a putea face sfoara?
FUNDA :* :*

3 răspunsuri:
| ɴιcoleтα a răspuns:

Fandari laterale pentru a-ti incalzi muschii din parte aceea, incearca in fiecare zi acest lucru.
Cand esti in pozitia sforii ( cand nu e perfecta facuta ) incearca sa faci miscari sus - jos.

| CatzPopularity a răspuns:

1.mers pe virfuri, mers pe calciie, mers pe partea exterioara a labei piciorului, mers pe partea interioara a labei piciorului, rotirea labei piciorului inainte si inapoi, apoi acelasi lucru dar cu vf. piciorului lipit de sol;
2.genuflexiuni, cu talpa lipita de sol dar si varianta mai dificila, pe virfuri;
3. fandari spre inainte pe un picior, apoi pe celalalt (miinile pe sold);
4. fandari spre lateral pe un picior, apoi pe celalalt (miinile pe sold);
5.din pozitia asezat, picioarele cit mai departate, se apuca virful piciorului cu ambele miini apoi se incearca atingerea gambei cu capul;
6.la fel si pentru. celalalt picior;

7.de aici poti trece la executia propriu-zisa a "sforii", gradat.Atunci cind apare senzatia de durere, te opresti si mai continui data viitoare...asta pentru. ca, timp de citeva zile vei incerca si o febra musculara ce te va deranja un picut... putin cite putin vei avea si rezultatele dorite, trebuie sa ai rabdare

| GabbyTPR a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=zSojN-T1AxY
Uite aici un tutorial. Fă asta în fiecare zi timp de o săptămână şi ai să reuşeşti. Succes!