| CristiRx8 a întrebat:

Ce fac cand mi se usuca pielea de pe fata si ma inrosesc si ai cosuri multe pe fata. Niste idei/opinii ceva?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din ce cauza ti se usuca si inroseste pielea? Folosesti vreun produs sau vreo masca de fata? Apa mult prea fierbinte sau prea rece? Demachiant cu iritanti?

Este foarte important sa nu-ti " spargi" cosurile pentru ca doar raspandesti bacteria si cosurile se vor inmulti, clar nu-ti doresti asta.

Trebuie sa ai si o alimentatie cat mai ok : fara snacks-uri, lapte ( eu am observat ca daca beau lapte a doua zi deja imi apar pustule ), cafea, sucuri accidulate sau cu zahar adaugat, carne de porc, conserve, ciocolata, prajeli etc si sa mananci cat mai multe fructe si legume.

Spala-ti bine tenul de doua ori pe zi, foloseste un gel de curatare bland care sa nu dezechilibreze bariera naturala a pielii. Gasesti in magazinele DM gelul balea med ultra sensitive waschgel, este curat la ingrediente si este foarte bland cu tenul - costa 10 lei.
http://pasagera.ro/wp-content/uploads/2015/01/balea-waschgel.jpg

Pentru hidratarea fetei foloseste crema Bioderma Sensibio Light, are o textura lejera si se absoarbe foarte repede in piele. Costa vreo 50-54 de lei, depinde din ce farmacie o iei si daca ai card.

Pentru cosuri iti recomand : Bioderma Sebium Global, Mask rym sau Duac gel ( ultimele doua daca consideri ca ai probleme grave )

Daca vrei sa mergi mai departe cu rutina tenului poti sa folosesti si un exfoliant chimic cu BHA care te ajuta sa vindeci cosurile, reduce inflamatia cosurilor, roseata, tenul este mai luminos iar produsele se absorb mai bine in piele tenul fiind curat, curata porii, elimina si previne formarea punctelor negre, albe sau de grasime etc. Are mai multe beneficii si depinde si de formula pe care ti-o cumperi, unele au si o cantitate mai mare de antioxidanti si ingrediente care iti ajuta tenul sa produca mai mult colagen. BHA-ul se foloseste doar daca nu esti alergica la aspirina sau derivati de aspirina.
Eu il folosesc pe acesta si e foarte fain :
http://www.paulaschoice.ro/resist-daily-pore-refining-treatment-2-bha.html

Cat despre zineryt...
Zineryt contine ca ingredient activ eritromicina ( un antibiotic cu efect asupra bacteriei ce provoaca acnee - P.Acnes ) sub forma unui complex de zinc, acest complex este dizolvat in alcool. ( este o sticluta cu alcool si una cu pudra ) Alcoolul este un iritant major iar tenul va reactiona la el, se va deshidrata si vor aparea zone care se decojesc/descuameaza. In cazuri mai putin fericite poti sa te trezesti cu arsuri. Glandele sebacee ( care produc sebum) inteleg din aceasta uscare excesiva ca este nevoie sa produca mai mult sebum si astfel se creeaza un cerc vicios pentru ca sebumul intretine bacteria P.acnes. ( Sebumul are un pH ridicat iar bacteriile sunt tinute sub control de un pH mai scazut, din cauza asta exfoliantii chimici sunt benefici in lupta cu acneea avand pH 3, 5-3, 8, iar un ten gras cu sebum poate avea o valoare a pH de peste 6, 5 )

1 răspuns:
| XxAnonimaBubuxX a răspuns:

Bună! La farmacie sunt tot felul de tipuri de crem, iar eu dintre toate iti recomand,, Zinerit" este ii jur de 26-27 de lei. Si cam dupa o săptămână de aplicare se vad deja rezultatele. Sper ca ti-am fost de ajutor.