| Terro2029 a întrebat:

Ce faci cand toti din jurul tau iti spune ca esti prea imatur pentru varsta ta, ce trebuie sa fac sa ma maturizez mai repede, am impresia ca nu e alegerea mea... sad

Răspuns Câştigător
| Asim99 a răspuns:

Daca vrem sau nu sa ne maturizam, nu este (in mare parte) decizia noastra. Maturizarea trebuie se vina din interiorul nostru, uneori fara sa ne dam seama. Ea este un proces natural, pe care orice om il are, chiar daca unii dintre noi il avem mai devreme, iar altii mai tarziu.
Uneori, cand ne,, grabim" maturizarea ajungem sa fim prea seriosi, mai putin sensibili etc. Asta se intampla daca ne fortam sa parem mai maturi, eliminand din viata noastra asa numitele,, elemente copilaroase", cum ar fi rasul (uneori prea sonor), glumele si joaca (nu ma refer neaparat la cea cu cuburi).

Deci, daca ceilalti te considera prea copilaros, incearca sa le arati ca poate tu nu vrei, sau nu e momentul sa devii mai matur. Totusi, ar fi bine sa-ti schimbi putin atitudinea, sa fi putin mai,, rezervat" in anumite situatii sau momente. Poti sa te gandesti de mai multe ori inainte de a face/zice/scrie un lucru, iar daca te-ai hotarat sa-l faci intreaba-te daca este nevoie cu adevarat de el. (Si orice ar fi, gandeste-te ca nu trebuie sa iti limitezi dorintele/instinctele pana ajungi la una din situatiile de mai sus).

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Trebuie sa fii tu insati, nu conteaza ce spun ceilalti! Prietenii adevarati te vor placea asa cum esti si nu iti vor cere sa te schimbi niciodata.
Maturitatea cam vine de la sine, mai ales cea in gandire. Las-o sa vina de la sine! Nu merita sa te schimbi pentru altii.
Fiecare avem propria personalitate. De aceea suntem diferiti unii fata de altii. Asa ca, fii diferit in felul tau! Trebuie mai intai sa te placi tu, apoi ceilalti!
Bafta!

| MadaMadalici a răspuns:

Daca iti sunt prieteni ar trebui sa te accepte asa cum esti. Trebuie sa stii sa te controlezi nu sa te maturizezi fortat. trebuie sa fii matur in gandire, cand intampini o situatie mai dificila sa stii cum sa ii dai de capat, sa gasesti o solutie eficienta care va fi apreciata si de ceilalti. Atunci le vei deomonstra ca nu esti doar copilul imatur pe care ei il vedeau

| fede12 a răspuns:

Asa si eu aveam o prietena imatur era putin spus pentru ea, vorbea mult si TARE facea glume pe care doar ea le intelegea se tot tipa, alerga pe strada, cand voiam sa ma uit la vreun film sau la ceva orice nu treceau 10 minute ca ea se apuca de ras de vorbit facea galagie nu puteam sa ma concentrez pe film..si odata m-am enevrat si i-am spus sa inceteze cu toate astea ca m-am saturat de ea si de imaturitatea ei. doua zile a fost ok pana a inceput iar cu comportamentul ala. Asa mi-am dat seama ca si maturitatea asta vine de la sine, intreaba-ti prietenii si vezi ce ii deranjeaza la comportamentul tau.dar cel mai bine e sa fii tu nu te schimba doar pentru ca asta vor ceilalti.

| Arome a răspuns:

Daca spun ca esti imatur, la ce se refera? Adica ai anumite gesturi, iesiri, nu stiu, comportament pe care pe ceilalti ii derangeaza? Sau mai faci glume proaste? Daca vrei sa te schimbi numai pentru ca asa iti pun cei din jur nu e mereu bine. Cred ca ar trebui sa vorbesti cu ei sa vezi ce ii deranjeaza, si daca au dreptate sa te schimbi. Sper ca te-am ajutat, fa ce crezi.Noroc.

| Terro2029 explică (pentru Arome):

De exemplu am comentat la poza unei fete " dupa cine te uiti" si tipa era de fapt LG o fantana in care aruncase un banut sa-si puna o dorinta, si o prietena de-a ei mi-a dat mesaj ca sa sterg comentariul ca ma fac de ras, pe LG asta mi-a zis ca sunt imatur pentru varsta mea...