| BlackDarkAngel a întrebat:

As vrea sa ma schimb radical. Sa imi schimb viata radical! Problema mea este ca desi am 11 ani, am un comportament care lasa de dorit. Mereu sunt razgaiata ma enervez repede ma port ca un copil de 6 ani,pe unde merg fac numai mizerie si nu sterg ce am lasat in urma.
In urma cu cateva zile spuneam ca nu vreau sa ma maturizez de acum dar cred ca ar fi cazul. Dar cum pot sa ma indrept? Sa ma maturizez? Vreau sa produc o schimbare foarte mare in viata mea sa fiu de nerecunoscut (nu ma refer fizic,ci psihic si emotional)
Dau funda! Dar raspunsul sa nu fie ceva gen "Nu te poti maturiza de acum esti copil, asa trebuie sa te porti". Pentru ca stiu fete de-o varsta cu mine care au un comportament de invidiat, sunt serioase dar...nu invata bine! Pe cand la mine e invers.
Astept raspunsuri! Cel mai lung si cel mai bun primeste fundita

Răspuns Câştigător
| ピンク a răspuns:

Asta este. Si eu am fost exact ca tine. Si eu ma gandeam exact ca tine. Eram disperata sa ma maturizez, sa par mai mare, pentru ca lumea sa nu mai rada si sa nu mai faca misto de mine. In ciuda comportamentului meu, in 8 ani de scoala, nu am avut nici o medie de B sau de 9. Aveam pe vremea aceea in clasa niste fete foarte mature. Nu vreau sa exagerez, se purtau si aratau ca niste femei de 20 de ani! Vreau sa iti spun o chestie totusi: o data ce vei intra in grupul fetelor 'mature', iti vor scadea drastic notele. De ce? Pentru ca nu vei mai avea timp de invatat. Din nou, de ce? Pentru ca vor incepe sa te intereseze baietii. Chiar eu ma uitam cu atata scarba la fetele acelea mature, cand le vedeam cum alearga si se saruta cu baietii de 15-20 de ani mi se facea greata, pur si simplu! Eu, cau un copil ce inca trebuie sa recunosc ca sunt (am 17 ani, sunt copil inca!) iti recomand sa nu te schimbi atat de brusc. Bucura-te cat inca esti copil, cat inca te poti urca in copaci sau te poti da pe balansoar fara ca lumea sa se uite crucis la tine. Maturizarea va veni de la sine, va veni o data cu varsta. Crede-ma, de la varsta de 12-13 ani te vei maturiza foarte mult, asa mi s-a intamplat si mie. Acum, imi e dor sa ma joc tupu cu colegele, sa ma urc in copaci, sa ma dau pe topogan... Profita cat inca mai poti, nu fi naiva! Nu te lua dupa ce spun ceilalti. Bafta! happy

8 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Sa mori tu? Daca te uiti bine la limbajul folosit si cum iti dai seama de "comportament si vrei schimbari nu pe plan fizic ci psihic si emotional"vei admite si tu ca esti mult mai mare de 11 ani.Un copil de 11 ani, care traieste razgiiat, nu-si da seama decit ca e bine sau rau si asta in rarele momente cind face o pauza sa reflecte la faptele sale.Deci ia vioara si du-te la alta masa.

| BlackDarkAngel explică (pentru harciog):

Scuze,dar eu chiar am 11 ani! Daca am 11 ani ce vrei sa zic ca am 14? Numai ca folosesc un limbaj mai dezvoltat. Ma rog, nu stau sa ma justific!

| harciog a răspuns (pentru BlackDarkAngel):

Bine,bine,pa,pa.

| WR104 a răspuns:

Nu te poti maturiza de acum esti copil, asa trebuie sa te porti.
Succes!

| BlackDarkAngel explică (pentru WR104):

Amuzant! Ai rezolvat totul cu un Copy/Paste

| WR104 a răspuns (pentru BlackDarkAngel):

Nu, am batut la masina.Cred ca merit funda pentru efort.

| MasterSpirit a răspuns:

Mda pai,inceteaza sa te comporti ca copii din aceasta generatie,am observat ca multi copii sufera prea mult si sunt niste retardati uni,exemplu : copiaza tot ce vad,canta ca tampitii,etc. adica na,frate,cand ii auzi ca incep sa cante melodii din astea de tot ***-ul gen guess who, ai se eu te pego inebunesti,oricum,nu e,nu o sa mai fie ce era inainte,adica atunci cand nu se stie de pc-uri,acum copiii numai ies afara, stau in casa si se joaca pe pc, metin ce se joaca ei, nu imi pasa, astia nu stiu ce e copilaria + ca am observat ca mai nou copiii sunt sechestrati sa invete...sunt uni care au varsta de 15-16-17 ani si sa nu se fi dus odata la discoteca/bar, aia, e o generatie trista, dar ce sa faci, greu sa lupti in potriva sa.

| alexandru171 a răspuns:

Ai 11 ani si vrei sa te schimbi nu incerca sa schimbi ceva ce ati face placere doar de dragu parintilor traiesteti copilaria dar nu exagera poartate ca un copil de varsta ta dar nu mai mult nu e bine