| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna detartraj sau cum se scrie?thinking

5 răspunsuri:
| CristineDelaruss a răspuns:

DETARTRÁJ, detartraje, s. n. (Franțuzism) Detartrare. – Din fr. détartrage.
Sursa: DEX '98 | Adăugată de IoanSoleriu | Greșeală de tipar | Permalink
DETARTRÁJ s. n. detartrare. (< fr. détartrage)
Sursa: MDN | Adăugată de raduborza | Greșeală de tipar |
DETARTRÁJ s.n. Detartrare. [< fr. détartrage].
Sursa: DN | Adăugată de LauraGellner | Greșeală de tipar | Permalink
detartráj s. n., pl. detartráje

| zelda a răspuns:

Detartrajul inseamna curatirea dintilor.
Detartrajul se poate face prin 2 metode care se completeaza: una ultrasonica si una manuala. Detartrajul ultrasonic se foloseste pentru indepartarea tartrului vizibil pe suprafetele dentare, in timp ce cel manual este folosit pentru tartrul depus pe suprafetele dentare acoperite de gingie.

| Wotan a răspuns:

Cand iti curata tartru de pe dinti, din cate am inteles nu doare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Actiunea in care dentistul elimina tartrul de pe dintihee hee

| prajituricadulce a răspuns:

Detartrajul este o manopera terapeutica foarte simpla prin care se indeparteaza tartrul (piatra) de pe dinti si uneori de pe lucrarile dentare.