| CurcubeuAlbNegru a întrebat:

Ce inseamna eliberare conditionata?

Răspuns Câştigător
| Grimmjow69 a răspuns:

După ce a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei în cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani sau cel puţin trei pătrimi în cazul închisorii mai mari de 10 ani, condamnatul care este stăruitor în muncă, disciplinat şi dă dovezi temeinice de îndreptare, ţinându-se seama şi de antecedentele sale penale, poate fi eliberat condiţionat înainte de executarea în întregime a pedepsei.

Detalii: http://legeaz.net/cod-penal-actualizat-2011/art-59-cpen

3 răspunsuri:
| LittleMinnie a răspuns:

Liberarea conditionata este considerata in doctrina drept o institutie complementara regimului de executare a pedepsei inchisorii ce consta in punerea in libertate a condamnatului din locul de detinere, mai inainte de executarea in intregime a pedepsei, sub conditia ca, pana la implinirea duratei sa nu mai savarseasca alte infractiuni. happy

Răspuns utilizator avertizat
| IonutzWoW a răspuns:

Eliberare conditionata = cand familia puscariasului plateste o suma de bani pentru eliberarea acestuia.