| FloryLory4 a întrebat:

Bună ziua! Soțul meu este condamnat la 5 ani de închisoare. A făcut 1 an și 2 luni în închisoare și 1 an în arest la domiciliu. Cât mai are de executat sau când poate face pentru eliberare condiționată?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Va trebui sa depuna cererea mai repede, eventual prin ianuarie 2025, avand in vedere ca trebuie urmata o procedura pentru liberare, mai intai la comisia de liberare din penitenciar si apoi la judecatorie.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

De regula liberarea conditionata se poate solicita dupa executarea a 2/3 din pedeapsa, in cazul expus 3 ani si 4 luni sau jumatate (2 ani si 6 luni) daca a lucrat, precum si indeplinirea altor conditii, conform Codului penal, citez:
"ART. 100.Condiţiile liberării condiţionate în cazul pedepsei închisorii
(1) Liberarea condiţionată în cazul închisorii poate fi dispusă, dacă:
  a) cel condamnat a executat cel puţin două treimi din durata pedepsei, in cazul închisorii care nu depăşeşte 10 ani, sau cel puţin trei pătrimi din durata pedepsei, dar nu mai mult de 20 de ani, în cazul închisorii mai mari de 10 ani;
b) cel condamnat se află în executarea pedepsei în regim semideschis sau deschis;
  c) cel condamnat a îndeplinit integral obligaţiile civile stabilite prin hotărârea de condamnare, afară de cazul când dovedeşte că nu a avut nicio posibilitate să le îndeplinească;
d) instanţa are convingerea că persoana condamnată s-a îndreptat şi se poate reintegra în societate.
  (2) În cazul condamnatului care a împlinit vârsta de 60 de ani, se poate dispune liberarea condiţionată, după executarea efectivă a jumătate din durata pedepsei, în cazul închisorii ce nu depăşeşte 10 ani, sau a cel puţin două treimi din durata pedepsei, în cazul închisorii mai mari de 10 ani, dacă sunt îndeplinite condiţiile prevăzute în alin. (1) lit. b)-d).
  (3) În calculul fracţiunilor de pedeapsă prevăzute în alin. (1) se ţine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerată, potrivit legii, ca executată pe baza muncii prestate. În acest caz, liberarea condiţionată nu poate fi dispusă înainte de executarea efectivă a cel puţin jumătate din durata pedepsei închisorii, când aceasta nu depăşeşte 10 ani, şi a cel puţin două treimi, când pedeapsa este mai mare de 10 ani.
  (4) În calculul fracţiunilor de pedeapsă prevăzute în alin. (2) se ţine seama de partea din durata pedepsei ce poate fi considerată, potrivit legii, ca executată pe baza muncii prestate. În acest caz, liberarea condiţionată nu poate fi dispusă înainte de executarea efectivă a cel puţin o treime din durata pedepsei închisorii, când aceasta nu depăşeşte 10 ani, şi a cel puţin jumătate, când pedeapsa este mai mare de 10 ani."
Pana in prezent a executat numai 1 an si 2 luni, avand in vedere ca arestul la domiciliu nu se ia in calculul pedepsei executate, a fost luat in considerare la pronuntarea hotararii de condamnare.

| FloryLory4 explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc pentru răspuns. Ii s-a spus ca termenul pentru eliberarea condiționată este 6 aprilie 2025. Înseamnă că atunci trebuie sa aplice? Sau trebuie sa aplice mai devreme de termen.

| Ioandelasal a răspuns (pentru FloryLory4):

Va trebui sa depuna cererea mai repede, eventual prin ianuarie 2025, avand in vedere ca trebuie urmata o procedura pentru liberare, mai intai la comisia de liberare din penitenciar si apoi la judecatorie.