| emilia a întrebat:

Ce inseamna idee de transparenta?

Răspuns Câştigător
| gigiro a răspuns:

Transparent-transmite lumina, adica se vede prin el/ea. Referindu-ne la idei, acestea trebuie sa fie clare, explicite, sa nu lase loc de interpretari. La noi, majoritatea legilor, nu sunt transparente, de aceea ne invartim in jurul cozii, adica in jurul enunturilor.

1 răspuns:
| elena a răspuns:

In afara de definitia din DEX, prin transparenţă se înţelege furnizarea în mod deschis, explicit şi oportun, de către banca centrală, a tuturor informaţiilor pertinente privind strategiile, procedeele de evaluare, procedurile şi deciziile de politică în vederea informării publicului larg şi a pieţelor.

Astăzi, cele mai multe bănci centrale, inclusiv BCE(Banca Centrala Europeana), apreciază transparenţa ca fiind un element crucial. Acest lucru este adevărat mai ales în ceea ce priveşte cadrul politicii monetare, BCE considerând comunicarea eficientă cu publicul o prioritate.

Transparenţa permite publicului să înţeleagă politica monetară a BCE. Cu cât publicul înţelege mai bine politica, cu atât aceasta este mai credibilă şi mai operativă. Noţiunea de transparenţă vizează de asemenea explicaţiile pe care BCE le oferă cu privire la interpretarea propriului mandat şi la informarea explicită a obiectivelor politicii sale.