| alexandra20fs a întrebat:

Ce inseamna "inima albastra"?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Expresia in sine este o metafora. La propriu vorbind "sufar de inima albastra", adica sunt trist, ceva ma apasa, o suparare, un necaz. Culmea, am citit un articol care spunea cam asa : "Poti muri de inima albastra?
Din pacate, nici aceasta nu este doar o exprimare metaforica - studiile au aratat ca se poate muri de inima albastra! Cum asa? Ei bine, se pare ca, in anumite cazuri, dupa o despartire, poti resimti un stres atat de mare, iar nivelul adrenalinei sa iti creasca atat de mult, incat sa ajungi sa ai parte de simptome care sa indice un atac de cord! Desi sunt false, daca se prelungesc pe o durata nedeterminata, aceste simptome pot chiar sa indice, la un moment dat, un atac de cord adevarat" happy

2 răspunsuri:
greece12
| greece12 a răspuns:

Suflet trist.
Inima care sufera.

| Ekcstsy a răspuns:

Suparare tristete