| amo a întrebat:

Ce inseamna pentru voi mama? parintii, chiar patria...

fundita pentru cel mai original raspuns, fara informatii din google

Răspuns Câştigător
| Meryem027 a răspuns:

Mama, pentru mine, este cea mai minunata femeie, cea mai minunata persoana din lume. Stie sa ma inteleaga, stie sa se comporte cu mine cum trebuie, stie sa-mi fie prietena, stie sa-mi fie model, stie sa-mi fie ...mama! Intotdeauna ma ajuta, fara ea eu nu as putea face nimic. Ma sustine mereu si atunci cand ma cearta, stiu ca are dreptate.Si-mi pare rau ca o supar uneori, ca ma ia gura pe dinainte si nervii mei... si ca mai tip la ea, bla bla, fara ca ea sa nu aiba nicio vina. Ea doar ma invata de bine si o iubesc enorm.
Tata? E omul pe care-l iubesc, care imi este drag si cu care ador sa stau la masa, sa merg cu el impreuna la peste si sa vorbim despre una, despre alta, diverse subiecte. E omul plin de viata, pe care, rareori il vad trist. Ma simt minunat cand el se simte mandru de mine, cand vin de la scoala si ii spun : " Tata, am luat cea mai buna nota in teza de limba limba romana! ", iar el ma felicita.

Patria? Sincera sa fiu, imi iubesc tara. Da da, stiu ca nu suntem civilizati, stiu ca nu am evoluat deloc, stiu stiu... insa asa cum e ea, e Romania mea! Aici ma simt cel mai bine...Pe pamantul meu, printre fratii mei si oriunde m-as duce tot mi se face dor de casa. Apropo de tara, eu vreau sa devin medic. Mama mea a luat intr-o zi un subiect si mi-a spus asa : " Oare daca ti se ofera un post in alta tara, vei pleca? ", iar eu i-am raspuns : " Nu, mama. Daca e sa fac ceva, fac pentru patria mea.Nu imi pot parasi orasul, tara si mai ales pe voi, pe prietenii mei de aici si toti localnicii. Poate o sa ajung un medic bun, iar oamenii or sa aiba nevoie de mine. Oare nu e mai bine sa stau in tara mea si sa ajut oamenii mei?

Asta e parerea mea. Te pup, numai bine!:*

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mama este patria din care omul isi trage seva pentru a se maturiza.Cand ti-au murit parintii ai dreptul sa mori.Pana atunci nu

| Helvete a răspuns:

Parintii inseamna mult pentru mine, nu pot sa zic ca inseamna 'ceva' anume. M-au crescut bine, dupa parerea mea, desi am cu totul alte pareri si convingeri decat ale lor. Dar nu conteaza asta. Patria nu inseamna nimic pentru mine, fiindca nu sunt patriot sau nationalist sau ceva de genul. E doar un teritoriu pe care locuiesc si care din punctul meu de vedere nu ar trebui sa fie atat de 'venerat' sau mai stiu eu cum.

| YukyTsukiyomi a răspuns:

Mama= persoana cea mai apropiata tie care te iubeste(ca si tatal de altfel) care da sfaturi si vrea ca tu sa ai o viata nelipsita de lucruri. parinti= cei care ti-au dat viata care te iubesc fara nici un fel de angajament care te vor ocroti mereu chiar si cu viata patrie_tara in care te-ai nasut in care vei creste si vei ajunge cineva funda?

| raluca750 a răspuns:

Mama inseamna pentru mine cea mai buna prietena si persoana care ma ajuta cand am nevoie...mama este o "floare de colt"-foarte delicata si foarte rara. intr'un cuvant "fiinta fara asemanare".
tata- fiinta care ma protejeaza, ma asculta si ma ajuta cand am nevoie(ca si mama de asemenea)
patria-? sincer acum nu mai inseamna mare lucru(scuze)

poate funda...big grin

| MakeLOveNoWar a răspuns:

Mama- fiinta care ti-a dat viata, care te iubeste si care si-ar da si viata numai ca tu sa traiesti. Tata-Intructorul tau in viata, cel care te invata da devii mai bun, mai alfa, mai educat happy Patria? Nu mai exista acum Patrie. Patria era prin 1980...straight face acum nu prea numesc asta patrie. pffstraight face

| CPR a răspuns:

Parinti sunt importanti dar patria : Nu sunt nationalist nu dau 2 bani pe tricolor laughing

| LiaGore a răspuns:

Parintii=ToTlove strucklove strucklove struck:Xlove strucklove struck