| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna patria pentru voi?

12 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Patria este locul unde m-am nascut, este "acasa", pentru fiecare dintre noi.
O sa completez raspunsul cu un banc: La scoala invatatoarea il intreaba pe Bula, ce este patria? Nu stiu. Vasile ce este patria? Patria este mama mea?
Bula ai inteles ce este patria? Da, este mama lui Vasile. Bula esti prost patria este si mama ta. Ce ai inteles Bula? Ca sunt frate cu Vasile.
Cam asa este, chiar daca ne "scoatem ochii" unii altora, in caz de rastriste, suntem frati si ne sarim unul altuia in ajutor, pentru ca avem aceiasi obarsie, acelasi pamant care ne este scump tuturor.
Departe de tara, am simtit un gol profund in suflet, parca nu aveam nici un punct de sprijin si cred ca acest lucru a fost posibil pentru ca "radacinile" mele sunt in pamantul acestei tari, care ma face sa ma simt in siguranta, chiar daca ne mai intalnim cu multe rele inca.

| Ronnix a răspuns:

Patria este locul unde m-am nascut si am invatat tot ce stiu si locul unde-mi sunt ingropati bunicii si strabunicii dar totodata patria este locul unde vesnic miroase a gaze de esapament, mai este locul unde trebuie sa dai spaga pentru ca interlocutorul, indiferent de profesia lui, sa-si faca datoria pentru care este platit. Patria este locul unde doi preoti s-au certat la inmormantarea unchiului meu, patria este locul unde lucratoarele oficiilor postale te ignora sfidatoare doar pentru ca ele sunt de partea cealalta a ghiseului si ma opresc aici ca sa nu o iau pe campii. straight face

| lilboutique a răspuns:

Nimicbig grin doar locul in care stau. Eu as vrea sa-mi cresc copiii departe de tara asta laughing oriunde e mai bine decat in Romania:d.

cum spune profesorul de geografie: "frumoasa tara, pacat ca e locuita"

| shadovv a răspuns:

Patria este tara mea... ROMANIA! Locul unde mi am petrecut pana acu viata, locul unde mi am cunoscut prietenii, locul unde am invatat sa fiu tare, locul unde m am indragostit pentru prima oara, locul unde am suferit, locul unde m am nascut!
Pacat de cele ce se intampla in tara noastra acu. Si pentru sfarsit las o mel http://www.youtube.com/watch?v=4dEbgOAcblE

| FartsMaker a răspuns:

PAtria nu este neaparat tara in care te-ai nascut ci tara fata de care simti ca ii apartii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Inseamna pamantul pe care m-am nascut. Asa cum este el, cu bune si cu rele. Sunt patriot si-mi iubesc tara! Sunt roman si sunt mandru!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Patria este locul unde te-ai nacut si locul iubit de tie si de cei lalti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Patria este aerul care nicaeri nu este mai dulce!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Locul unda m-am nascut

| Onica_Anna_1995 a răspuns:

Patria este acel pamint care decind te-ai nascut il simti ca este a tau apropiat ♥♥♥.>>

| Colesnic_Catalin_2002 a răspuns:

Patria este leaganul copilariei

| Friniuc_Viorica_1993 a răspuns:

Ce este patria? Patria este nimic...