| dyana34 a întrebat:

Ce inseamna pentru voi,, ura" am auzit o multime de pareri dar... vreau sa vad ce ziceti si voi.V-am pupat :* :*

Răspuns Câştigător
| AnonimaOk a răspuns:

Buna.
Dupa parerea mea ura reprezinta cea mai josnica traire, cel mai neplacut sentiment. De obicei apare datorita geloziei sau unor greseli facute de cel pe care il uram. Trebuie sa invatam sa iertam daca vrem sa fim iertati, poate suna biblic dar e perfect adevarat. Ura intre 2 oameni inseamna pierdere de timp si chiar stricarea relatiilor cu alte persoane implicate mai mult sau mai putin. Ar trebui sa invatam sa ne cizelam uneori pentru ca orice fiinta comite si greseli dar diferenta e ca omul are ratiune si ar trebui sa mai si judece... Ura presupune de obicei certuri, vorbe mai putin placute, gesturi negandite, actionarea fara judecata a unora care sunt mai curand apropiati pe giboni decat de rasa umana. Bineinteles, nimeni nu e inger si cu totii cred ca uram odata pe cineva dar bine ar fi sa treaca repede si sa nu ne manifestam in vreun fel. "Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face " = perfect adevarat, real. Invidia care provoaca ura ar putea fi evitata daca nu am mai fi asa obsedati de altii si ne-am concentra pe ale noastre, cu atat mai mult ar trebui sa luam faptul ca x e mai bun decat y la ceva ca un pretext pentru y sa se ambitioneze in domeniul sau si sa il depaseasca, dar competitivitatea iarasi trebuie sa fie constructiva nu destructiva. Ura indeparteaza orice posibilitate de prietenie, evident. Aceasta nu ar trebui sa convina nimanui pentru ca noi suntem niste vietati care trebuie sa interactioneze, sa aiba o anumita comportare in societate. Vorbele spuse sau mai bine zis aruncate fara sa fie gandite la nivel minimal iarasi duc la cate un conflict. Oamenii necesita sa dovedeasca faptul ca detin materie cenusie si, mai mult, cei 7 ani de acasa. Aceste aspecte ne diferentiaza de "rudele" noastre maimute. Iertarea de asemenea este foarte importanta. Daca suntem prieteni cel putin, ar trebui sa vina imediat iertarea pentru ca asta presupune amicitia si cu atat mai mult iubirea. Daca este o tradare cu adevarat, ok te superi putin dar ramaneti frate amici acolo nu trebuie sa va urati pentru ca nu a mers. Cei care urasc ar trebui sa citeasca putina psihologie si astfel pot sa remedieze aceste lucruri care nu ii favorizeaza pe cei din jurul lor, dar nici pe ei insisi. happy Sper ca am ajutat.