| CatalinIonut539 a întrebat:

Ce inseamna sa dai seen?

Răspuns Câştigător
| Lioana a răspuns:

In engleza "seen" inseamna "vãzut". Exprimarea de "a da seen" e folosita de adolescenți si se refera la mesajele trimise pe retele de socializare la care expeditorul primeste confirmare ca au fost citite exact sub text si totusi n-au primit nici un raspuns.
Deci "seen-ul" in limbaj adolescentin nu inseamna doar ca ai citit mesajul ci si faptul ca n-ai raspuns. Daca citesti si raspunzi nu se numeste "seen".

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cuvantul "seen" inseamna: VAZUT si apare automat, cand persoana careia i-ai scris, ti-a vazut/citit mesajul.

| Andreeush a răspuns:

Înseamnă că ai citit mesajul trimis de altă persoană.

| Plato a răspuns:

Sa vezi mesajul cuiva. Stii ca, pe Facebook de exemplu, iti apare si tie cand persoana careia i-ai scris ti-a vazut mesajul.
Expresia "a da seen" se refera la a vedea mesajul si a nu răspunde.

| NikolasXD a răspuns:

Sa ignori mesajele cuiva

| Mimi1204 a răspuns:

De exemplu pe whatsapp dupa ce trimiti un mesaj iti apar doua bife gri iar dupa ce persoana respectiva vede mesajul bifele devin albastre. Funda?