| anonim_4396 a întrebat:

Ce inseamna sa mananci sanatos?batting eyelashes

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Abuzul de alimente este dăunător.
Totul trebuie consumat cu grijă, organismul are nevoie și de grăsimi și de zahăr și de vitamine, etc. pentru o bună funcționare.
Pa, pa.

| Vizitiul a răspuns:

A manca sanatos nu inseamna neaparat a scoate din meniu unele alimente(definitiv), ci a le consuma convenabil, redus. Grija mare, nu exacerba cu sarea, alcoolul, dulciurile, zaharul, grasimile.Deci, in concluzie: nu-i foarte important ce mananci, simandicos e cat mananci! Consumul unei cantitati insemnate de fructe si legume este foarte important deoarece ajuta la imbunatatirea starii generale de sanatate. Deci, a manca sanatos inseamna sa consumi: legume, fructe, paine, cereale, cartofi, orez, paste fainoase etc fara niciun fel de restrictii.
Atentie sporita, in special seara inainte de culcare, a nu se exagera cu alimentatia pentru ca organismul se afla intr-o stare de rapaus si nu poate arde caloriile. Numai bine.

| love44katyp a răspuns:

Pai pentru inceput aproximativ 2, 5 litrii de apa pe zi
5 portii de fructe si/sau legume pe zi
evitarea excesului se sare, zahar si grasimi (sunt recomandate numai grasimile din uleiurile de peste si din lactate)
etc.

| Pr@jYTuRyC@_DuLkE a răspuns:

Ca de obicei, am inceput sa traiesc sa na tos si cu bani cat mai putini de luni di mi neata. Ma gandisem sa fac o mini apro vi zionare, caci aveam impresia ca nu am nimic de mancare acasa (impresie pe ca re o am de multe ori). Am verificat si spre surprinderea mea chiar aveam.

Am gasit cartofi, conopida, morcovi, oua, cereale, nuci, iaurt. Mi-au ajuns fix 4 zile. In acest timp, am cheltuit cate 3, 4 lei pe zi pe fruc te.

Am ales gutui (sunt sanatoase si foar te satioase) si mere. Nu am mai cum­pa rat apa imbuteliata ca de obicei, am con sumat fie fiarta de la robinet, fie am pro fitat de generozitatea firmei la care lucrez si am baut apa de la „Fantana". Dintr-un foc am economisit 10, 12 lei pe saptamana!

Cantitatea face economiile!

Cand s-au terminat rezervele de mancare, am dat piept cu realitatea extrem de scumpa din magazine. Cu toate acestea, am reusit sa descopar noi marci de produse, care si pana atunci se aflau sub ochii mei, insa eu „mergeam la sigur". Deci, sa incercam si alte marci decat cele cu care ne-am obisnuit. Abia apoi putem stabili, daca merita sau nu banii.

M-am indrep tat spre standurile cu produse ambalate in cantitati mici, spre a nu mai cadea in pacatul de a nu manca tot la o masa si am cumparat maximum pentru 2 zile. Se spune ca magazinul cel mai aproape de casa este si cel mai scump! Foarte adevarat, m-am convins.

Desi necesita ceva timp este mai bine da ca mergi intr-un hiper market. Eu am eco nomisit 7 lei facand acest lucru doar o singura data. Foarte important! Am evitat sa mai ies in oras cu prie te nele. Insa poti savura cu cei dragi un ceai sau o cafea acasa.
Top alimente satioase
Alege cereale integrale neprelucrate. Mi-e imi plac in combinatie cu morcovi, un alt aliment-minune. Pentru proteine de calitate si (ieftine) alege ouale fierte. Ficateii de pui sunt o alta alegere importanta. Exista si unii importati care au un pret mult mai mic, dar ce-i drept, nu putem controla mo dul de hranire al puilor.

Mereu ro manul a fost prieten cu cartoful (1, 5 lei/kg si ajung pentru 2 mese). Seara 2 cartofi copti unsi cu putin unt chiar sunt o masa pe cinste! In loc de desert am ales o gutuie coapta sau un mar cu scortisoara la cuptor. Si nu am regretat!

| oana1 a răspuns:

Sa mananci mai multvfructe si legume si nu sa mananci grasimi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Definitia potrivita pentru mancare sanatoasa ar fi fructele si legumele. Dar in ziua de azi si fructele si legumele sunt tratate; Astfel poti afirma despre un produs ca e sanatos doar atunci cand il scoti din pamant si stii cu ce l-ai facut sa creasca: fara ingrasaminte. In general alimentele sanatoase provin de la tarani si sunt mult mai urate (ca forma si aspect) fata de cele de la supermarket, care sunt tratate.