| Adrian277 a întrebat:

Ce inseamna "sa vinzi si sa te vinzi"?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Cred ca si in 2018 "să te vinzi nu înseamnă să te dai la produs" asa cum am citi aici.
Printre altele, înseamnă să faci sau să alegi ceva impotriva convingerilor sau vremurilor personale pentru un beneficiu material sau nu.
Depinde si de context.
De ex. "A te vinde scump"

5 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Sa te vinzi, adica sa fii fraierul cuiva/sa tradezi pe cineva pentru ceva anume, ori sa ai grija de imaginea ta (la un interviu de exemplu).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa vinzi inseamna sa dai contracost un bun material.
Sa te vinzi inseamna sa te dai drept sluga cuiva pe bani. *
* In 2018 inseamna sa te dai la produs.

| IIIshaneIII a răspuns:

Sa te vinzi inseamna sa te dai la P.U.L.A

| ShaniTempo a răspuns:

Depinde in ce ipostaza se utilizeaza, gen, poate fi ca fraza te vinzi pentru toale sau ceva asemenea, sau ca iti vinzi corpul, multe pot fi sau asa gen ca esti pestisorul cuiva

| Adrian277 explică (pentru ShaniTempo):

Aici are mult sensul de a fi capabil sa convingi oamenii sa iti cumpere produsele si nu prea stiu daca e corect sa spun sintagma asta intr-un eseu motivational.