| parverde a întrebat:

Ce inseamna "spalare de bani"? În ce consta, cum se realizeaza? Ca tot aud in filme de asa ceva

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa zicem ca ai 100.000 de euro furati sau facuti ilegal si vrei sa cumperi o casa de ei.

Nu poti sa te duci pur si simplu si sa zici "sunt banii mei, treaba mea de unde ii am". Ai nevoie de acte care sa dovedeasca in ce mod i-ai obtinut.

Spalare de bani inseamna sa faci in asa mod incat sa para ca aia 100.000 de euro i-ai facut legal. Iti dau un exemplu din serialul breaking bad: Personajul principal a cumparat o spalatorie auto si cu ajutorul ei declara ca face un profit mult mai mare decat face de fapt (pentru ca adauga si banii facuti din droguri).

| NAT0 a răspuns:

"haţ"
Bani obţinuţi la negru, prin furt, fraude, tâlhărie şi altele.
Mai pe înţeles bani făcuţi prin metode necinstite.
Dacă nu ai înţeles.
https://ro.wikipedia.org/wiki/Spălare_de_bani

| suntserios a răspuns (pentru NAT0):

Daca tot ai dat un link era bine sa il si citesti... aflai ce inseamna spalarea de bani

| NAT0 a răspuns (pentru suntserios):

Bine

| gratargratar a răspuns:

Spalare de bani inseamna introducerea in sistemul legal a unor bani facuti ilegal. Prin urmare "ii speli", adica ii faci "curati".
In special traficantii de droguri fac asta.