| gege12321v a întrebat:

Ce înseamnă termeni folosiți la manichiura? Adică tips, întreținere, cu gel? Cum ar trebui să îmi pun unghiile, cu gel sau timps?

Răspuns Apreciat de Editori
| Derosa a răspuns:

Unghiile cu tips sunt facute cu acele unghii false care au direct o formă, seamănă foarte mult cu cele ce le cumperi pentru a le lipi cu superglue. Dacă te duci la o manichiurista bună umghiile cu tips iti pot tine foarte mult, asta daca ai grijă să nu le rupi.
Unghiile in gel, sunt unghiile care se construiesc cu ajutorul unui gel special si a unui șablon, pentru a putea face forma dorita.
Amândouă forme sunt bune. Dacă ai umghiile foarte scurte iti recomand cu tips, iar daca ai unghiile putin crescute poti apela la contructie.

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Uita-te la tutorialele de pe Youtube, care fac manichiura cu gel si tipsuri si vei vedea (si intelege totodata), ce este fiecare lucru in parte. Explicatiile de acolo, alaturi de obiectele si substantele prezentate, vor fii mai mult decat ajutatoare.