| ZambescSiGata a întrebat:

Ce intelegeti prin cuvantul,, prietenie,,puppy dog eyes?(cel mai frumos raspuns are funditapuppy dog eyes)

11 răspunsuri:
| TTdsIulia a răspuns:

Prietenia este pacea reciproca si zborul spiritual pe deasupra amanuntelor vulgare, asa suna citatul meu preferat despre prietenie. dupa parerea mea " prietenia " este un cuvant din ce in ce mai des folosit dar sunt foarte putini cei care il mai inteleg. prietenie este atunci cand ai face totul pentru o persoana fara a regreta deloc, atunci cand esti langa " prietena ta " in toate momentele dificile si cand incerci sa o intelegi si sa o ajuti, cand te implici atat de tare incat parca traiesti 2 vietzi a ta si a ei. daca te suna la 3 dimineata sa iti ceara un sfat atunci esti dispus sa i-l dai fara sa te gandesti cat este ceasul sau daca te roaga ceva nici nu mai stai pe ganduri... dupa parerea mea un om nu poate avea mai mult de 2 prieteni adevarati in acelasi timp deoarece nu te poti imparti in prea multe locuri deodata iar daca vrei sa fii cu adevarat un prieten bun trebuie sa te dedici in totalitate acelei persoane. si ca sa inchei cu un alt citat care imi place foarte mult si care dupa parerea mea zice cam totul despre prietenie " Prietenia este ca relatia dintre mana si ochi, cand mana se raneste ochii plang, cand ochii plang mana le sterge lacrimile " :X asta inteleg eu prin cuvantul " prietenie " chiar daca nu prea am avut parte de asa ceva :*

| vreauTotulSauNimic a răspuns:

Nu sunt o artista sau altceva ca sa ma pun acum sa scriu romane intregi despre acest subiect.Pentru mine, cuvantul prietenie reprezinta ceva sincer, acel sentiment ca ai o persoana care te intelege, pe care poti conta si care iti da mereu sfaturi bune...Un prieten adevarat este greu de gasit, dar esti norocos daca ai unul***

| Balmung a răspuns:

Prietenia- un suflet turnat in doua trupuri, un imn ce intrepatrunde doua voci, un curcubeu ce leag 2 nori, o culoare, o vibratie, o minune. Prietenia este un legamant sfant intre doua sau mai multe persoane. Prietenia este o jertfa nesangeroasa sufleteasca si trupeasca, prietenia este frumusetea vietii...

| Monna a răspuns:

"Prietenia este ca si cand ai face pipi pe tine: toata lumea poate sa o vada, dar numai tu stii sentimentul caldut pe care il aduce. "

| claudiu_7386 a răspuns:

Prietenia o cautam inca de la inceputul vietii, de cand ne nastem. Este un lucru indispensabil vietii la fel ca si soarele, apa si hrana, ceva care te face mai bun, te face sa ai speranta. Daca nu ai prieteni carora sa le impartasesti fericirile si tristetile tale parca lumea e inconjurata de intuneric, singuratate. Si totusi. prietenia e un cuvant greu de explicat, nu se invata la scoala, e o valoare. care supravietuieste atatia ani pana la batranete. "Prietenii sunt modalitatea discreta a lui Dumnezeu, de a-si cere scuze pentru familia in care te-ai nascut." (Mark Twain)

| qweer a răspuns:

Prietenia - un rau nesfarsit de iubire, intelegere, toleranta. Un taram plin de zambete la orice pas. In acest taram exista in sufletul nostru. Prietenia este ca o gradina plina de floricele(prieteni adevarati), printre aceste floricele mai rasar si buruieni (prieteni falsi) care se folosesc de gradina noastra. Prieteni adevarati nu poti gasi la orice pas. Acei prieteni sunt unici, nu prin aspectul fizic ci doar prin bunatatea lor. Daca ai prieteni de incredere, adevarati prieteni bucurate de ei si nu incerca sa ii jignesti sau sa ii superi daca ei gresesc ii poti mustra in tacere, retrasi de ceilalti nu trebuie sa ii faci de rusine. Ai grija de prieteni pentru ca fara ei puzzelul prieteniei se va strica si chiar si cel mai ignorat copil iti poate fi prieteni pentru ca si cea mai mica piesa este importanta pentru ca fara ea puzzelul ar fi incomplet. Trebuie sa ai grija de prieteni dar di ei trebuie sa aiba grija de tine
. Prietenia este o floare si daca o petala cade vor urma si celelalt. Daca ai prieteni ai grija ce fel de natie sunt "prieteni FALSI" sau "prieteni ADEVARATI". Sa te fereasca Dumnezeu de prieteni falsi pentru ca vor ajunge sa iti intre cu viclenia lor la inima si cand te vor abandona te vei simti mai rau ca oricand pentru ca doar 2 prieteni pot sa te raneasca de 10000000 de ori mai rau decat 999999999 de dusmani la un loc. Deoarece de acesti prieteni iti pasa cu adevarat in schimb de dusmani NU! Prietenia poate fi o coala de hartie alba imaculata perfect dreapta dar daca ajungem sa ne certam sa ne jignim aceasta coala se mototoleste se face un cocolos si se arunca pe jos daca desfacem acum coala nu mai este nici dreapta nici alba imaculata si oricat ai incerca nu va mai fi nicioadat la fel ca la inceput... sad In orice caz prieteni nu poate fi descrisa in cuvinte ci prin fapte! broken heart daca pierzi un prieten pierzi o bucatica din inima ta pentru ca orice prietenie se construieste cu bucati din inima si orice prieten este cate o bucatica neinsemnata fara de care nu poti traii. Nu toti prieteni sunt perfecti si nimeni nu are o prietenie perfecta. Sper ca nu am spus ceva gresit dar asta cred eu despre prieteni si prietenie. Primesc fundita?

| crysstyann a răspuns:

Prietenie inseamna persoana cu care te intelegi cel mai bine, i poti spune orice care te intelege si ati da sfaturi esti aproape tot timpul in preajma acelei persoane cu care esti prieten va distrati impreuna dar si cand aveti vreun necaz va ajutati si nu intoarceti spatele. asta inseamna prietenie pentru mine.

| Jean_2915 a răspuns:

Prietenie - e timpul care nu se regreta, e amintirea care a meritat traita, e sfatul la timpul cuvenit, e fintina unde curg lacrimile si nu se mai intorc, e viitorul de mine... Prietenia e cadoul lui Dumnezeu pentru eternitate!

| Deiia a răspuns:

Prietenia este.este.Cand doua persone se iubesc si nimic nu le desparte ele se ajuta si au amintiri impreuna.Nu poate sa le distruga aceea iubire pe care o poarta acele doua persone nici chiar o greseala. Poate se mai cearta Dar una dintre ele va face primul pas.Si se impaca repede.Prietenia este ca o vita de vie dar care in toate anorimpurile ramane unita.Prietenia este ca un catelus. Daca il vezi ca e murdar nu inseamna ca nu in el este ceva bun.Prietenia este ca un crin dar ramane tot timpul inflorit.Prietenia nu are gust sau miros si ea nu o ai din nastere...Pe timp tio poti dovedi. Chear de ar fi fata sau baiat.Stii ca daca ai un prieten el nu te va trada si te va ierta si te va sprijini daca ai zis ceva ce ei(lui) nu ia convenit.Prietenia este cand 2 persoane se au aproape...Cam atat am eu ce zice.Nu am luat de pe net.Sa sti ca am zis din Inima

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenia este atunci cand primesti ceva fara sa ceri,fara sa dai altceva in schimb. Prietenia este o legatura indestructibila intre doua suflete. Prietenia este ca o muzica blanda parca pierduta in paginile timpului. Si cel mai important lucru: Prietenia este egalitate, fraternitate, libertate.