| Delia888654468 a întrebat:

Ce materie sa face la biologie pentru profilul științe ale naturii
Se face ca la gimnaziu: botanică, zoologie, anatomie, ecologice
Sau doar anatomie?

3 răspunsuri:
| anamariarot a răspuns:

Ca la gimnaziu, doar că mult mai detaliat, desigur. În clasa a IX-a se studiază biologie vegetală(botanică) și puțină genetică, în clasa a X-a biologie animală(zoologie), în clasa a XI-a se studiază anatomie și fiziologie(la fiziologie înveți despre funcțiile celulelor, organelor etc), iar în clasa a XII-a studiezi predominant genetică(mai multă decât în clasa a IX-a) și puțină ecologie.
Bacalaureatul îl poți da din materia de a IX-a și a X-a SAU din materia de a XI-a și a XII-a.

| BIoody a răspuns:

Nu e ceva static, se poate oricare, in general din toatewinking doar ca intr-un anumit nivel, de exemplu: depinde cu care incepe: ca la scoala cum le-ai enumerat tu sau se poate sa fie si doar una singura dar asta depinde de cadrul didactic, in general cuma am zis se studiaza din toate cate ceva asta numai daca poti alege tu din ce vrei happy oricum poti intreba la scoala respectiva nu e nici o problema sa fii informat din timp tongue