| SteFFz99 a întrebat:

Ce ne poate da la examenul de evaluare nationala la romana? Liric, epic si mai ce?

FUNDA

Răspuns Câştigător
| soricelulRulz a răspuns:

La subiectul 1 punctul B ca si gen se pot da doar liric sau epic iar ca si specie :nuvela, basmul, pastelul, schita sau fabula, iar ca si subiecte, argumentarea apartenentei la specie sau la genul literar, rezumatul, sau semnificatia titlului sau a mesajului poetului in (in cazul in care opera este lirica)

| Micuta231 a răspuns (pentru soricelulRulz):

Ne va da cumva balada sau doina?

6 răspunsuri:
| aditzuca a răspuns:

Si genul dramatic.

Răspuns utilizator avertizat
| aditzuca a răspuns (pentru SteFFz99):

Da doar astea.

| butterflyeffect0000 a răspuns:

Se da doar genul liric si epic, nu si cel dramatic. De asemenea, gramatica, lexicul limbii romane, compuneri, probabil o sa va dea sa demonstrati ca e opera literara, epica sau lirica. Bineinteles ca vi se va da un text la prima vedere. Figuri de stil etc

| RuxyzLOL a răspuns:

Nu ne va da genul dramatic ba!straight face Genul epic(nuvela, basmul, pastelul, schita sau fabula), liric (si pastelul)