| Dyingfetus a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care se taie pe maini sau pe picioare, doar pentru a opri durerea sufleteasca? happy

22 răspunsuri:
| annahandball a răspuns:

Sunt doar (oarecum)... oamenii cand sunt furiosi sau foarte trisit nu mai gandesc rational si fac tot felul de tampenii.Uni mananca, alti isi taie parul, iar uni se taie cu lama si asta e! Sigur ca nu e ok, dar daca ii interzici unei persoana sa faca un anumit lucru acesta va vrea si mai mult si mai des sa incerce... oricum taieturile astea au devenit mai nou un trend ca hanele, gen daca nu te tai pe maini nu esti cool(asa e la mine la scola, copii care nu au ce face laughing )

| madyddd a răspuns (pentru annahandball):

Fetita,draga, tie iti lipseste o doagă...

| annahandball a răspuns (pentru madyddd):

Scuze daca te derajeaza raspunsul meu, dar asa e.Fiecare avem dreptul la o parere...eu am vazut copii care presteaza taiatul pe maini cu lama numai ca ceilalti sa fie interesati de ei...

| Dyingfetus explică (pentru annahandball):

Cine ar fi interesat de o persoana care se taie pe maini? In primul rand ca nu ai de unde sti ca ei fac asta numai pentru a atrage atentia.Ti-au zis in fata? Tu te-ai taia pe maini ca sa te placa lumea mai mult? Crezi ca te-ar placea? Nu cred ca exista persoane care o fac fara motiv.

| annahandball a răspuns (pentru Dyingfetus):

Din pacate exista...scuze, dar asta se presteaza la mine la scoala si in cartier! Nu, eu nu am facut niciodata un astfel de lucru tampit pentru ca nu promovez sub nici forma asa ceva.
Da, intr-un fel multi au zis in fata scolii ca s-au taiat doar pentru a vedea cum e senzatia si bineintels ca toti colegii mei s-au strans pe acolo si dupa au incercat si alti folosind compasul...lumea asta se duce de rapa odata cu trecerea timpului si asta e! Acum nu stiu ce o sa crezi tu, dar de ce esti atat de interesata de taiatul pe maini?

| Dyingfetus explică (pentru annahandball):

Nu sunt! :-s

| annahandball a răspuns (pentru Dyingfetus):

Pai si atunci? Ce rost are intrebarea si de ce te interesa daca iti ramane semn cand te tai cu compasul? Are vreun sens?

| xCarolina a răspuns:

Persoanele care au obiceiul de a se taia sunt, majoritatea, adolescenti si fac asta din diferite motive.In cazul unora, acest obicei le creeaza un fel de dependenta si simt nevoia de a se taia, altele privesc asta ca pe un mod de a exterioriza suferinta si de a se elibera de durerea sufleteasca prin transpunerea acesteia intr-una fizica.In ambele cazuri, totul are drept cauza o experienta sau o serie de experiente traumatice.

| aly19223 a răspuns:

Mie nu mi se pare un lucru normal, dar na, aceste perspane sunt persoane zlabe, care se lasa usor prada sentimentelor, si se razbuna pe propriul lor trup, am incercat asta odata, nu eream suparata, doar de curiozitate si doare prea raulaughing

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt slabi din punct de vedere emotional.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frate, nu va e rusine? Cine va credeti voi sa comentati situatia altora? De unde stiti voi prin ce trec persoanele care fac asta? Nu spun neaparat celor care au criticat la intrebarea asta, pe alte forumuri sau la alte intrebari de genul pe TPU e mult mai rau. De obicei persoanele care fac asta se urasc pe ei insisi si vor sa se pedepseasca, nu toti sunt perfecti ca voi. Eu nu m-am taiat niciodata, decat ma zgarii si am zgarieturile vreo 5 zile. Si nu, nu sunt nebuna. Nu, nu am nevoie de un psihiatru. Nu, nu sunt emo. Si cel mai important, nu am facut-o ca sa ma laud. Dimpotriva, nu stiam cum sa le mai ascund. Stiu ca e veche intrebarea, dar asa cum am dat eu de ea, poate asa o va gasi si altcineva care poate dupa ce citeste raspunsul meu se va gandi de doua ori inainte sa ii critice pe cei care fac asta. Vreau doar sa va mai spun ca din cauza oamneilor ca voi, care judeca am ajuns si eu sa am bratele pline de zgarieturi. Oamenii ca voi mi-au aratat motive sa ma urasc.

| Bellatores a răspuns:

Sincer si eu fac asta uneori, cand sunt foarte nervos..cu compasul...nu e foarte bine chiar daca o faccryingdoar uneori)big grin

| Dyingfetus explică (pentru Bellatores):

De ce o faci?

| Bellatores a răspuns (pentru Dyingfetus):

Ma calmez..ma razbun pe propriul trup, ma descarc.

| Dyingfetus explică (pentru Bellatores):

Si iti raman semne?

| Bellatores a răspuns (pentru Dyingfetus):

Ultima data stiu ca mi-au ramas.m-am facut pe amandoua mainile cu compasul(am desenat o inima)..tocmai ma enervase prietena mea..si eram super nervos..si..am luat compasul.mi-a trecut in 2-3 zile.big grin

| EmmyRock a răspuns:

Acele persoane se numesc emo. Pai sincer cine suntem noi sa judecam? Sunt foarte multi dintre oamenii "normali" care de fapt au o gramada de probleme asa ca fiecare cu caracterul lui si cu felul lui de a fi.

| Eyke a răspuns:

Fiecare cu probleme lor..nimeni nu are dreptu sa judece suferinta altuia

| AdeVero12 a răspuns:

N-ar trebui să râdeți despre persoanele care se rănesc singure. Este foarte serios. (Mă refer la cei care consideră că aceste persoane nu sunt normale sau ceva de genul.). Aceste persoane sunt normale, doar că suferă foarte mult. Au probleme serioase. Cei care încearcă din curiozitate sunt niște idioți! Dragi prieteni, îmi pare rău că vă jignesc, dar chiar așa sunteți.
Părerea mea despre persoanele astea?
Îmi pare rău pentru ele, am o părere bună, nu-i critic, doar pentru că știu ce se întâmplă în sufletul lor. Aceste persoane suferă și pentru a se elibera, pentru a opri durerea sufletească se rănesc singure.
Oamenii din ziua de azi consideră că toți cei care se rănesc singuri nu sunt normali, nu sunt oameni. E o prostie. Societate de c***t.
ScreamingForSomething, dacă tu vrei să încerci să te tai, gândește-te mai bine dacă merită, dacă ai într-adevăr niște motive bune pentru a face asta, tăieturile îți afectează viitorul foarte mult. Și dacă nu vrei să încerci, și ai cunoscut o persoană care a făcut asta și încă o mai face, spune-i ce-am zis eu mai sus.
Sunt sigură că ai un motiv pentru care ai pus întrebarea asta. Și nu încerca să negi. happy O zi frumoasă.
Încă ceva, rog persoanele care au ajuns din întâmplare aici, persoanele care se rănesc singure să mă contacteze la adresa de email: bacioiu_adelina@yahoo.com, să discutăm. happy
Pa!

| Ana_Mategan_1999 a răspuns:

Pai mie mi-au ramas semne k m-am taiat cu lama fiecare avem motive proprii

| Ana_Mategan_1999 a răspuns:

Si mie doar pe maini

| Ionica_Adriana_1979 a răspuns:

Of! Cred ca nimeni nu are nimic cu nimeni! Sunt doar păreri! fetița mea are aceiași problema. Și sincer caut ceva cu care s-o pot ajuta ca nu-mi place s-o văd așa. zice ca merită să fie pedepsita