| Farcas_Alina_1979 a întrebat:

Ce parere aveti despre acest capitol compus de mine? Ar trebui sa-l continui?
Craciunul
EU: Maria,nu crezii... MA uitam mirata la ea si ea la mine deodata eu zic:
-Heei,Irina! Ce crezi ca faci cu bradul?
Maria se uita la Irina iar dintrodata spuse
-Dar... nu de asta eram asa "stupefiata"!
Deodata vine Ana si striga eu nu o simteam cand a urcat pe scari:
-Ce se petrece aici!?! zise ea
-Auu Ana, mai usor ce zbieri asa, mai speriat! zic eu.
-Ar fi bine sa nu stam pe intuneric la ora 00:00 mai ales in padurea aceasta plina de pericoluri. Spuse maria
-De gropii... spuse Ana
eu curajoasa de mine :
-Hai,fricoaselor,ce se poate intampla? Urmati-ma!
In clipa aceea cazusem intr-o groapa.
-Serios... imi spuse Ana,sa te urmam si sa facem ce?
Maria spuse :
-Sa cadem in gropi? Eu nu mai suport ma duc acasa,numai vreau sa-mi pierd timpul cu astfel de "prietene"!
Eu si Ana ne priveam una pe alta deodata Ana zise rupand tacerea:
-Maria,cine te-a pus sa vii? Daca vrei sa vii bine daca nu,nu.
-Dar Maria spuse Ana,ea (adica eu) ne-a adus cu barca aici?
-Stati,trebuie sa fie o iesire zise Maria. Voi incerca mai sus sa vad daca am semnal
Si nu. Ajunsesem la o groapa iar eu si Maria am reusit sa sarim groapa uriasa,Dar Ana...
-Nu o pot face trebuie sa mai fie o cale! zise Ana.
-Hai,fricoaso,nu exista vrei sa ramai pe veci aici? zisem eu.
Din neatentie Ana cazu. Noi ne-am inttors si ea era cazuta intr-o groapa! Una uriasa.
eu: Poti sa te intorci?
Ana: Nu.
eu: Incearca
ea: Dar nu pot!
-Trebuie sa coboram dupa ea,ii zisem eu Mariei!
-Esti nebuna? spuse Marii.
eu in doua secunde am ajuns in groapa iar dupa un minut si Maria a coborat
eu i-am zis:
-Tu nu trebuia sa intinzi vreo franghaie?
ea incremeni.
AnasickNu ar trebui sa incercam sa iesim de aici?
eu: -Ba da.
Am mers,cat am mers si am descoperit o apa mare enorma...
-Stati aici,voi incerca sa gasesc vr'o iesire zisem eu
Ana se panica si striga
-ELLY, Elly!?!
Ne-am dus sub apa si ne-AM transformat in sirene, deoarece luna era puternica 100% Maine zi am vazut cu toate ca suntem sirene. Voi continua cartea dar vreau sa stiu daca va place.

Răspuns Câştigător
| AnarchyUK a răspuns:

Dacă nu cumva este o scenetă, atunci poveștii tale, în afară faptului că are nevoie de o verificare (căci are multe greșeli gramaticale), îi trebuie descriere. Acțiune logică. Nu te mai grăbi, chiar dacă sunt doar personaje, trebuie să le faci să pară reale, ca cititorul să se poată regăsi în ele. Iar un om real nu se teleportează pur și simplu dintr-un loc în altul. Are gânduri, sentimente, propria sa personalitate care da, trebuie să fie oarecum complexă. Ai nevoie de elemente de legătură, ca „deodată", „în prima zi". Nu mai folosi linia de dialog în mod excesiv. Încearcă să faci replicile personajelor utile. Eu personal nu prea am înțeles nimic din ce vorbeau ele acolo.
Imaginează-ți că cititorul nu poate intra la tine în cap. Habar nu are ce ai în minte, nu știe cum ai vrea să continui, ideile pe care le ai. El vede doar cuvintele, de care tu trebuie să profiți din plin. De asemenea, trebuie să fii coerentă. Gramatica e gramatică, dar cu literatura cum rămâne? Citește multe cărți!
Vorba este lungă. Îți voi da un exemplu:
„Fata se uită în stânga și în dreapta speriată. Tema îi cuprinse întreg trupul. Își dorea să strige după ajutor, însă tot ce putea face era să privească razele lunii oglindindu-se în mare în timp ce inima îi bătea puternic în piept. Nu se mai putea gândi decât la faptul că prietena sa era prizoniera valurilor înghețate. O întrebare îi sugrumase luciditatea minții: oare mai e în viață?"
Ai destul timp să te perfecționezi. Nu uita că acestea sunt simple sfaturi. Urmându-le, poate ieși ceva mai bun.
Succes!

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru AnarchyUK):

Multumesc pentru raspuns! De aproape 4 ani urmez serios tot ce inseamna Limba Romana: gramatica etc. Visul meu este sa devin scriitoare si deaceia am incercat sa vad parerea celoralti despre ce compun eu. Raspunsul tau mi-a fost foarte folositor. (altfel nu declaram raspunsul castigator). Daca doresti, iti propun sa imi dai mai multe informatii utile despre Literatura Romana. Numai bine! Un craciun fericit (cu intarziere) big grin Un an 2015 fericit! love struck Si mai am un raspuns eu citesc multe carti, iar la filme ma uit pentru mai multa imaginatie!

| Liviu a răspuns (pentru Farcas_Alina_1979):

Hmmm,ma fascinat, am citit in mare.E totul super ok, continuua.Si eu am scris intr-un timp niste texte de dragoste.Nici gramatica mea nu e perfecta, so suntem oameni gresim.Capu sus,nu baga in seama oameni care te descurajeaza,daca vrei un lucru,fa-l, sau ia-l.O faci sa iti demonstrezi tie,nu altora ca poti.Mie cand mi s-a pus capsa, am facut acel lucru, chiar daca am fost 'partial' dezamagit, am fost cu fruntea sus, pentru ca l-am facut CA AM VRUT EU. Si ceilalti nu au fost de acord blushing laughing

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am citit doar jumatate (mai mult n-am suportat) plus finalul (mi-a sarit in ochi faptul ca esti sirena. E fain cu coada si cu solzi?).
Ai greseli gramaticale si de exprimare. N-am inteles mai nimic. E un dialog stupid, redactat intr-o maniera stupida.
Te poti supara sau nu, dar, crede-ma, am dreptate.
Totusi, nu zic sa renunti. Continua, poate evoluezi.
Succes.

| Farcas_Alina_1979 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc! Si scuze de greselii! Nu se va mai repeta.

| luce20022 a răspuns:

E genial. Continual cu siguranta! Multa bafta!