| мιcнєℓℓє a întrebat:

Ce parere aveti despre bacul de anul acesta? Stiu, a fost unu...dezastruos...dar vreau sa aud si parerea voastra.Credeti ca e vina profesorilor sau a elevilor?happyhappy:o_O

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Profesorii au fost vinovati,cu siguranta, dar nu pentru bacalaureatul de anul acesta, ci pentru cel din anii anteriori.Procentele foarte mari de atunci-majoritatea de peste 80 la suta- se inregistrau numai fiindca profesorii erau foarte ingaduitori cu elevii,acceptau sa declare admisi, promovati, absolventi elevi care nu aveau minimul de cunostinte la oricare dintre obiectele de examen.Dezastrul inregistrat anul acesta a aratat,de fapt,adevarata stare a lucrurilor:elevii, convinsi ca "bacul se ia", n-au luat in serios pregatirea si efectul s-a vazut.Anul acesta a fost o surpriza severitatea la examen, poate ca acest lucru a facut victime; dar pentru anul 2012 ar trebui ca procentul de promovabilitate sa fie mult mai mare; cunostintele sunt predate la scoala, profesorii isi fac datoria, nu ramane decat ca elevii sa "se puna cu burta pe carte".