| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre fumat?
vreau sa argumentati (la ce te ajuta cand fumezi, de ce nu este bine sa fumezi )

Răspuns Câştigător
| Dominicc a răspuns:

Salut.

E doar o stare, senzatie de moment. Pe unii ii calmeaza. pe unii ii satisface pe momentt senzatia provocata. Nu te ajuta cu nimic, bani cheltuiti degeaba.

Hai sa iti dau ceva ce a spus cineva de aici.

"Avantaje: Fumantul creaza o senzatie de relaxare. Induce senzatia de liniste. Poate da senzatia de satietate. Poate umple un spatiu de timp liber pe care il avem la un moment dat. Ne da senzatia de oameni maturi in raport cu ceilalti. Ne da senzatia de "oameni interesanti". Aduce motivatia de "a lua o pauza" din activitatea ce o desfasuram la un moment dat. Ne da senzatia ca ne putem concentra mai bine in ceea ce facem.

Dezavantaje: Este principalul factor de risc in bolile de plamini, si de circulatie in special a membrelor inferioare. Tot timpul imbracamintea este imbibata cu un miros dezagreabil. Tot timpul avem in gura un miros si gust dezagreabil, mai ales in relatia cu ceilalti nefumatori. Scade sensibilitatea la perceptia mirosurilor. Prin imbolnavire, devenim o problema pentru ceilalti membri ai familiei. Prin imbolnavire devenim pacienti "cu propria vointa" a spitalelor. Cheltuim sume destul de mari cu achizitionarea tigarilor si a celorlalte produse ajutatoare (chibrituri, brichete, scrumiere, guma de mestecat, porttigarete etc.). Fumul pe care il expiram este nociv si dezagreabil pentru cei din jur. Pierdem foarte mult timp in general neproductiv, prin pauzele de fumat. Fata de cei din jur nu suntem superiori, poate numai dezagreabili. Fumatul da numai senzatia de concentrare maxima, de eliminarea senzatiei de foame, de calmare a starilor nervoase, de oameni maturi, de oameni "interesanti" mai ales ca nefumatorii din jur nu apreciaza aceste false calitati. Fumul intrat in ochi da iritatii. Numarul mare de fumatori de pe planeta contribuie semnificativ la poluarea mediului, prin noxele raspindite in atmosfera. Bolnavii cronici din cauza fumatului sunt o problema pentru medicina, cheltuindu-se astfel sume mari de bani pentru medicamente, cercetari in domeniul medicatiei, sume care ar putea foarte bine dirijate pentru erdicarea altor maladii. Industria prin care se produc tigaretele ar putea fi foarte bine transformata in industrie producatoare de alte bunuri - alimentare, de larg consum etc. Prin legislatia in domeniu, se cheltuiesc suplimentar bani pentru a crea spatii separate de fumatori si nefumatori, doar pentru "placerea" fumatorilor de a completa scaderea nivelului de nicotina din corp. In lume au loc frecvente incendii produse din cauza fumatului cu pierderi semnificative de bunuri si vieti. Numarul celor care mor din cauza fumatului, inainte de atingerea unei virste normale biologic este ingrijorator de mare. Organismul fumatorilor este supus unui stres suplimentar din cauza ca la fumat se adauga si ceilalti factori din mediul zilelor de azi care contribuie cumulat la erodarea organismului. In cazurile de boli sezoniere (raceala, gripa) fumatorii sunt mai sensibili si se vindeca mai greu.

Sursa: http://www.ecomagazin.ro/ghid-pentru-a-te-lasa-de-fumat/

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Daca fumezi ti se taie ani din viata mori pe la vreo 60 - 65 plamanii innegresc si pot aparea si alte boli cardiace de ex.

| Marynna a răspuns:

La ce te ajuta sa fumezi!?laughing la absolut NIMIC! Cei ce se apuca de fumat,sunt de obicei elevi,si le se pare ca sunt cool,trendy,daca stau cu tigara in mana,dar de fapt ei sunt niste idioti ca gandesc asalaughing
De ce nu este bine sa fumezi, cred ca stie toata lumea, poti face cancer si multe altele.

| carabinierr a răspuns:

Daca tutunul nu e bun omoara, faci cancer,iti ia din viata etc. cum iti explici ca, carnea afumata nu se strica asa repede, adica sa nu confundam, excesu face rau!

| dannyfiba a răspuns:

Va multumesc pentru raspusuri stiam totu despre avantaje si dezavantaje ca doar am fost si eu fumator toata chestia asta am facut-o sa vad ce parere aveti voi si eu zic mereu ca nu te ajuta cu nimic faza ca cica te calmeaza e o porcarie, da te ajuta cu ceva te curata de bani si de zile de viata.

| MitroKta a răspuns:

Cred ca sigur tu nu stii ca in europa boala care omoara cei mai multi oameni este cancerul care afecteaza caile respiratorii la fumatori.
Baga la cap, uite de ce nu este bine sa fumezi, pentru ca odata ce te apuci te duci la vale.

| DaaNNuuTzz a răspuns:

Eu fumez de placere happy Nu te ajuta cu nimic. Desi iti arzi bani odata ce incepi o tigara o iei si pe a2-a si a3, 4,5, 6,7-a si nu le mai poti lasa. Daca fumezi asta nu inseamna ca o faci din smecherie happy

| LupCuBlog a răspuns:

Nu te ajuta cu nimic fumatul. Dupa un timp apar afectiuni ale inimii ( cunosc o prietena ).Mai bine bea un suc sau mananca ceva :).
Si pe pachete vei vedea imagini socante cu oameni care fumeaza si nu sunt trucate sau puse fara un scop acolo.
Citeste aici http://www.medicina-familiei.ro/......fumat.html