| soffie a întrebat:

Ce parere aveti despre importanta prieteniei?

1 răspuns:
| Ayame17 a răspuns:

Cred ca prietenia este foarte importanta, atât în relațiile dintre rude cat și în cele dintre persoanele care nu au nici o legatura de sange cu tine. Imagineaza-ti cum ar fi (iarta-ma daca am nu am scris bine "fi"; mereu mi-a dat batai de cap daca e cu un "i" sau cu doi) sa nu ai o relati de prieteni cu tatl tau de exemplu. Ai pierde toate momentele frumoase alaturi de el. Pentru ceilalti oameni, este exact la fel, exceptand faptul ca prieteni ce nu-s rude cu tine vei avea mereu, pe cand pe parinti ii vei pierde.
Eu nu sunt o persoana foarte sociabila, si de fiecare data cand ma certam cu cea mai buna prietena (care se intampla sa fie si singura prietena in adevaratul sens al cuvantului), eram, as putea spune in depresie. Nu puteam sa ma bucur de reusitele mele, pentru ca nu aveam pe cineva de varsta mea, caruia sa ma laud. La fel se intampla si cand avea ceva necazuri, cum ar fi, cand ma certam cu parintii. Nu aveam pe cineva care sa ma consoleze.
Trebuie sa trecem prin multe, asa ca ne trebuie cineva pe care sa ne putem bazam, ne trebuie prieteni.