| DarthRevan a întrebat:

Ce parere aveti despre mentalitatea scolii?
Adica faptul ca daca nu gandesti ca marea majoritate din clasa esti exclus ca fiind inadaptat sau ciudat pentru ca nu ai comportament asemanator ca ei.Mie mi s-a intamplat mult si voiam sa stiu daca mai sunt si altii. Ce credeti?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hei!

Mi se intampla mereu...
Din 30 de colegi ma pot intelege numai cu vreo 5 *si doar cu 1 ceva mai bine*

La inceput m-am simtit rau vazand toata ura lor fata de mine, am vrut sa ma mut la alta clasa dar dupa am inceput sa ma obisnuiesc si am ramas asa *oricum rautatea se gaseste peste tot *.

Cei inadaptati sunt ei, nu tu, nu eu.
Ei sunt niste oi fara minte care se ghideaza dupa 2-4 elevi de "bani gata" care se cred mari si tari caci "au mamii si tatii bani ca sa-i sustina". *citat*

Si asta nu se aplica numai la colegi.
Hai sa spunem ca ei sunt incuiati si poate o sa regrete candva *poate*...

Ma simt rau cand privesc anumiti profesori. Am facut niste cursuri cu persoane din strainatate si crede-ma, nu se comparacu prostiile de la scoala.

Instructorul/profesorul de la cursul de programare era destul de batran, probabil ca la 45-50 de ani dar era atat de flexibil in stilul de a preda incat era mai distractiv decat orice tanar de la noi. Era vesel si ii placea munca lui, explica prin desene si intrebari amuzante care aveau logica. *in mare parte* Facea desene in timp ce explica, era un profesor ideal *cel putin pentru mine*

La scoala sunt profesori suparati, care isi urasc job-ul si care isi blesteama zilele pentru ca au ajuns sa-si bata capul cu "prosti ca noi".
Vin la ore, scriu anumite lucruri pe tabla, te intreaba "Ai inteles?" *asta daca intreaba*, iti dau teme si pleaca.
Am profesori care dupa 2 ani nu stiu cum ma cheama. Macar prenumele daca il tineau minte... Asta arata nivelul de implicare al unora.

Imi pare rau caci nu am profesori pe care sa-i intreb lucruri utile. De curand am lucrat cu un designer *am facut un site pentru o tipografie, eu fiind incepator* Am fost incantat de ideea de a lucra cu un designer, ma intrebam ce puteam sa "fur din experienta lui" si cand am ajuns acolo am fost intampinat de un barbat de 34 de ani, ursuz si care abia daca stia notiuni de baza de illustrator. *Stia ps*

Hai sa fim seriosi, designer in photoshop... Nu m-a suparat faptul ca era un designer slab ci faptul ca era slab si nici nu dadea sfaturi *el fiind considerat ala destept in cazul de fata*

Intorcandu-ne la colegi.
Ce pretentii sa ai de la ei daca oamenii mari sunt lipsiti de viziune? Zeci de persoane se plang de job-urile lor, de stilul lor dar nu fac nimic pentru a schimba asta.

Scoala este fara rost din cand in cand.
Aceasta se bazeaza pe un principiu simplu " ai memorie de scurta durata ---> esti destept"
Nu conteaza ca o sa uiti in cateva zile tot... Conteaza numai nota!

Chiar daca ai luat 10 la biologie pentru ca ai stiut ce este acela tesut adipos, asta nu inseamna ca te va ajuta candva in web design sau in viitorul tau job.

Ne stresam cu materii inutile si pentru ce? Pentru ca trebuie? Pentru ca vrem sa demonstram ceva?

Un coleg de-am meu a intrebat-o pe profa de mate mai demult "La ce o sa-mi trebuiasca mie permutarile daca ma fac paznic?"

Raspuns : "Poate te intreaba cei de la Kanal D pe strada."

Multe materii sunt inutile iar la materiile utile se poate sa-ti pice un profesor fara chef de viata si atunci nu faci mare lucru.

Tot ce stiu cu exceptia matematicii si a fizicii am invatat singur sau de la tata.
La fizica si matematica am avut noroc de profesori buni, la orele carora ma duceam cu placere. *inca ma duc la fizica, la mate ramane de vazut intrucat o sa ne vina un profesor nou*

Scuze ca m-am lungit atat.

Concluzia ar fi sa nu mai bagi in seama ce spun altii. Cei ce vor sa te traga in jos sunt deja cu mult sub tine.

Nu conteaza ca tu esti diferit! Este bine sa fii diferit! Asta face diferenta dintre oi si cioban.

Alege cateva materii care iti folosesc si aprofundeaza-le de unul singur caci la scoala nu faci decat esentialul. *asta daca il faci si pe ala...*

Orice este posibil atata timp cat ai timp si determinare. Nu am spus si bani pentru ca in ziua de azi aproape oricine are internet.

Si de mine se iau multi dar nu ii bag in seama. Nu are rost sa ne certam acum - cine are dreptate si cine nu. O sa ne vedem peste 10 ani si o sa decidem cine a ajuns mai bine, asta evident... daca o sa mai vina.

Fii asa cum esti! Lumea are deja destule oi...
Cauta anumite persoane de treaba cu diverse aptitudini si cere-le sfaturi. Eu am mai gasit pe internet diversi profesori care au raspuns la mesaje si care mi-au dat linkuri/sfaturi utile. Scuze pentru lalaiala. As fi vrut sa scriu mai putin dar nu am mai taiat din raspuns.

Succes!

PS: Sunt complet de acord cu partea "Esti cu sau impotriva noastra?" Am patit asta de multe ori.

8 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Aici nu e vorba doar de scoala... asa este toata viata!
Tu trebuie sa te joci cu aceste "tipare" sa stii cand sa te prefaci ca faci parte din el, si cand sa le arati ca esti iesit din tipar.
Tu trebuie a stii cum sa interpretezi regulile si "normalitatea" in avantajul tau!

| CuriousStuff a răspuns:

Spune ca ei si fa ca tine. Trebuie sa te modelezi dupa societate ca sa te poti integra, nu poti modela societatea dupa tine. Asta e valabil peste tot, nu doar la scoala.

| DarthRevan explică:

Deja am spus ce am spus, in scoala exista o mentalitate, esti cu noi sau impotriva noastra. Daca itnelegti asta domnu sau doamna, atunci puteti intelege mai bine.

| DarthRevan explică:

Nu sunt pentru religie, nu ma pot baza pe ceva ce se bazeaza pe o credinta emotionala care sta pe baza unei frici de moarte.

| DarthRevan explică:

NU au un argument valid

| Mihαi a răspuns:

Salut! Doar atat vreau sa spun:
Ei rad de tine ca esti diferit, tu razi de ei ca sunt toti la fel. happy
Nu ar trebui sa-ti pese de parerea celorlalti.
O zi buna!

| DarthRevan explică (pentru Mihαi):

Nu imi pasa, eu doar intreb sa vad daca sunt situatii. Falsitatea nu este un principiu pe care il urmez.Eu am principii si de asta nu ma pot schmba sau sa dau impresii, nu asa fuctionez, am un mod de a fi si atat.

| MeNick a răspuns:

Salut, stiu ce zici. Am trecut prin asta. Faptul ca gandesti diferit inseamna ca te maturizezi si ti se schimba perceptia asupra lumii. Inseamna ca esti constient de tine si de lumea in care traiesti la un nivel mai ridicat. Faptul ca ceilalti te ignora arata doar imaturitatea si mintea limitata pe care o au. Ma bucur ca nu te "adaptezi" la societate si ca iti pastrezi valorile. Avem nevoie de astfel de oameni pentru ca acestia vor realiza lucruri marete. S-ar putea sa devii introvertit, nu stiu. Poti sa cauti pe internet si sa te cunosti mai bine in fuctie de ce simti la momentul actual. Dar, daca vei lasa ca opiniile celorlalti sa-ti ocupe mintea, vei suferi. Asa am facut eu si m-a afectat, dar m-am obisnuit. Esti in regula, nu te subestima si cauta persoane care te accepta asa cum esti si sunt dispuse sa comunice cu tine.