| Animeforlifee9921 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii aia care iti sar in cap pentru orice? Ce le spuneti?
Am o colega care e sefa clasei si care se crede cea mai slay si importanta din scoala. E genul ala de om pick me si e autoritara,iti reproseaza din orice. Nu exista a doua parere in clasa asta,ea mereu comenteaza si crede ca doar ideile ei sunt bune. Eu care sunt cu anime-urile,mai povestesc pe la colegi ca ce a mai facut cutare in episodul cutare,si se baga si ea si e ca si cum ar vrea sa imi spuna ca doar nebunii se uita la anime-uri si ca am luat-o razna cu chestii din alea gen "dattebayo", "yamete kudasai" si alte fraze tipice. Am si un coleg in clasa de e tot ca si mine,ne povestim lucruri din anime-uri,iar ea parca isi da ochii peste cap cand ne vede,in viziunea ei suntem doi nebuni. Odata la fel,ii povesteam acestui coleg cum ca urmeaza sa imi fac un wolfcut,iar aceasta colega are un fel de butterly cut doar ca mai scurt si s-a bagat si ea in discutie: "dar vezi ca nu e asa usor de intretinut si nu iti sta bretonul daca il prinzi in coada si dupa cand creste trebuie sa te tunzi iar ca se vede urat,deci ti-as recomanda sa nu iti faci". Nu prea o inghit pentru lucrurile astea,isi baga nasul unde nu ii fierbe oala,sa nu cumva sa ii scape la vreunul dintre noi mana in parul ei(zic ca o gluma).
Sunt probleme si cu profesorii,toti sunt frustrati si cauta motive sa ne ia la rost din orice. Nici in generala nu a fost prea frumos,in loc sa fie cei mai frumosi ani,au fost cei mai naspa pentru mine in afara de colegi,cu ei ma intelegeam in afara de o colega care semana foarte mult cu aceasta de la liceu, fix aceeasi personalitate.
Deci, ce sa fac? Ce as putea sa ii spun acestei colege care se baga mereu?

5 răspunsuri:
| MarianWLF a răspuns:

Ce crezi ca poti sa ii spui sa o opresti? Nu poti face nimic doar sa eviti interactiunea cu ea de fiecare data, e vorba de un caracter care simte nevoia de validare si atentie, sunt persoane toxice cu care nu merita sa iti irosesti atentia.

| dullcat a răspuns:

Nu ii spui nimic, o ignori. Cand tu si colegul vorbiti despre animeuri sau orice alt interes, la fel, o ignorati, fiindca nu va suporta sa stea acolo ca o bleaga, cand nimeni nu o baga in seama.Cateva episoade din acestea ar trebui sa rezolve problema.

| lpavel a răspuns:

Pai cel mai bine e sa nu reactionezi in nici un fel ce zice ea, adica sa fi indiferenta la ce zice si asta o va scoate din sarite laughing dar apoi nu se va mai complica cu tine!
De asta e asa cum e pentru ca toata lumea ii da atentie, pune pret la ce zice ea iar ea stie asta si i s-a urcat la cap, se crede isteata...
Deci cel mai bine e sa faci pe indiferenta: cand iti spune ceva nu te apara ca oricum ea va castiga, tu lasa cum zice ea si raspunsul tau sa fie scurt: da, nu, bine, fie cum zici tu etc. si asta nu-i va placea laughing Nu intra in discutie cu ea, evit-o pe cat posibil!
Daca toata lumea ar face asa nu s-ar deosebi cu nimic dintre voi!

| ioana748 a răspuns:

Bună,
Suntem o tara de narcisisti și nu glumesc.
Ai sa te lovești și pe viitor de astfel de suflete chinuite.
De fapt au probleme mari în interiorul lor.
Nevoia aceasta continua de atenție, prin care devin aproape penibili crezând ca este importanta părerea lor neceruta, energia negativa care devine obositoare.
Sunt oameni care când se uita în oglinda nu sunt mulțumiți cu ce vad și au nevoie de confirmare din exterior.
În aparenta par puternici dar ei sunt doar niște fricoși.
Precum un cățel mic care latră la 10 mari. In timp ce el mic și amarat se agita tot, cei mari îl privesc cu compasiune și nu se pun la mintea lui.
Asa ca, în astfel de situații trebuie menținut calmul, căci cauta sa va aducă și pe voi în starea ei deplorabila.
Este un om în suferinta și puteți avea înțelegere pentru problemele ei.
Ați putea să vă scuzați, sa I spuneți ca doriți o conversație neîntreruptă și cu tot respectul o întrebați voi părerea când o sa considerați ca este nevoie de ea.
Sau când are tendința sa va întrerupă continuați va discuția ca și când nu ați auzit ce a spus.
Exista și varianta când se apropie sa spui ca ai de dat un telefon, exact când începe sa vorbească.
Colegul de conversație de asemenea va avea treaba cu telefonul.
De câteva ori așa...și se lasă păgubașa.
Însă asemenea comportament narcisic ascunde o mare suferinta.
Posibil este un copil chinuit căruia nu i se da atenție decât dacă are note mari, într o familie unde iubirea nu exista sau a fost exagerat de alintata, însă fără nici o legătură cu iubirea și stima de sine.
Un om puternic îl simți, nu este nevoie sa se legitimeze.
Asa ca nu este despre tine sau alți colegi, este strict despre ea.Este într o realitate proprie și de mila puteți sa o lăsați sa creadă ca este și Alba ca zăpada.
Cu siguranță puteți sa o considerați cantitate neglijabila.
Este un om suferind care are nevoie de compasiune.
Și ghici ce?
O sa mai întâlnești mulți ca ea.
Toate bune îți doresc.

| Tputpu35 a răspuns:

Incearca sa o intelegi si sa te imprietenesti cu ea, in rest daca te deranjeaza, muta te