| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre oamenii carora le este rusine sa iasa din casa deoarece sunt prea urati? am intalnit oameni carora le este rusine sa iasa pentru ca atuncea cand cineva se uita la ei incep sa rada fara motiv, este ca un tic.

Răspuns Câştigător
| SkandallKamataru a răspuns:

Atractia tine de cum arati, dar daca nu esti atractiv, nu inseamna ca esti urat, inseamna ca nu esti atractiv si atat.
A fii frumos sau urat, sunt niste termeni subiectivi, cel mai corect mod de a analiza ceva este din punct de vedere obiect.
Daca unei fete nu ii place de tine inseamna ca nu se simte atrasa de tine, iar asta inseamna ca nu esti atractiv? Nu esti atractiv pentru ea si posibil pentru alte inca x fete, deci esti urat? Daca alta fata se simte atrasa de tine inseamna ca esti atractiv? Esti atractiv doar pentru ea si posibil pentru alte inca x fete, deci esti frumos? Nu. Tu pur si simplu esti asa cum esti, iar pentru unele persoane e posibil sa fii atractiv, in timp ce pentru altele nu happy

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cei drept aspectul fizic conteaza desi uni neaga asta vad,cica toti suntem frumosi pe naiba exista oamenii frumosi,draguti,urati,e o drama ca esti urat dar nu asa mare drama incat sa nu iesi afara din casa, nu cred ca rad oamenii de tine cand te vad, poate sunt paranoici, suntem oamenii ne privim, bine romanii sunt foarte curiosi de fel, sunt si solutii de imbunatatire a fizicului

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RAY):

Oamenii nu sunt frumosi sau urati, nu poti spune despre cineva ca e urat doar pentru ca arata putin mai diferit.
Nu exista "frumos" sau "urat", exista "imi place" si "nu imi place".
"Urat" si "frumos" sunt niste termeni vagi, asta inseamna ca daca tie iti place de ceva/de cineva, altuia e posibil sa nu-i placa.
Asa dar oamenii sunt oameni si atat.

| RAY a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Asta e vrajeala tipica persoanelor care nu sunt atractive ca vrajeala cu banii nu conteaza

| RAY a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Cate vrajeli

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RAY):

Ai si vreun argument? Sau esti unul dintre cei "urati"?
Daca spui ca esti urat si neatragator, te dai batut si renunti la tot, chiar daca putea iesii altfel.
Oricine poate sa se imbunatateasca, chiar si o simpla frizura si niste haine pot face diferenta dintre a fii atragator si a nu fii atragator.
Ce spui tu sunt doar vrajeli de om nefericit, cu o stima de sine scazuta.
Schimbari poti face cu zecile, chiar si cu sutele la tine, la fel ca oricine.

| RAY a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ce spun eu sunt vrajeli de om nefericit? ce spun eu se baseaza pe niste studii, dovezii, psihologie sociala, ce afirm eu? ca prima impresie conteaza, tu ca baiat te uiti dupa fete urate sau frumoase? fi sincer cu tine insati, fizicul conteaza foarte mult ca prima impresie

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RAY):

Prima impresie conteaza, dar asta nu inseamna ca judec pe cineva neaparat dupa cum arata.
De exemplu vad o fata, o scanez doua secunde si in mintea mea apare direct unul dintre raspunsurile : 1. Imi place
2. Nu-mi place.
Si nu o judec, nu spun ca e urata, etc... deoarece isi poate arata si ea calitatile prin diferite metode ( si nu ma refer la silicoane si prostii d-astea, ci la o pensare, o coafura, etc... chesti minore pe care aproape oricine le poate face ).
Mr.Bean ti se pare tie atragator? Mie mi se pare ca are un chip comic si atat, si totusi are sotie.
Deci e urat sau nu? Acum a mai imbatranit si el, dar cand era tanar asa arata.
Tu te iei dupa ratiune sau dupa sentiment?
Nu are absolut nici o logica sa judeci un om dupa cum arata, pur si simplu asa s-a nascut si aia e.

| RAY a răspuns (pentru SkandallKamataru):

Ce legatura are ratiune cu atractia fizica? ratiunea nu are nici o legatura cu sentimente,dorinta sexuala, afectiune etc
atractia fizica este involuntara, inconstienta nu e vorba de judecata e vorba de a placea de a simti ceva pentru respectiva persoana, ca doar nu o sa stai cu una fata de care nu simti nimic, eu sunt hetro nu sunt gay nu mi se pare atragatori barbati, mie doar fetele mi se par atragatoare

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RAY):

"Ce legatura are ratiune cu atractia fizica? ratiunea nu are nici o legatura cu sentimente, dorinta sexuala, afectiune etc
atractia fizica este involuntara, inconstienta nu e vorba de judecata e vorba de a placea de a simti ceva pentru respectiva persoana, ca doar nu o sa stai cu una fata de care nu simti nimic".
De acord, dar nu te bagi in relatie cu o fata despre care nu stii aproape nimic doar pentru ca e frumoasa, nu te bagi in relatie cu ultima ***** de pe centura doar pentru ca e frumoasa, la asta m-am referit.
Desigur ca nu alegi ce sa iti placa si ce nu.
Legat de hetero, nu m-am referit la asta, ca sa consideri un barbat atragator nu trebuie sa fii atras de barbati, pur si simplu te pui in locul lui Lazar Angelov de exemplu si te gandesti "hmm... cum ar fi ca si corpul meu RAY sa aiba muschii astia, ochii astia, oare ar atrage fetele?" Sau doar te gandesti cum ar fi daca ai avea si tu trasaturile lui x, y ...etc.
Nu cred ca tu esti un om gen care vede poze cu Arnold tanar si nu-si spune in minte " Mooama ce muschi are" "Vai ce brat" "Mama cata bicepsul" "Vai ce patratele"... "Dac-as avea si eu un corp ca asta inloc de burta si grasime, ce fain as arata".
Nu cred ca exista un om care sa nu admire alt om, daca acesta este dotat cu diverse trasaturi simetrice, chiar daca fac parte din acelasi sex.
Nu trebuie sa fie cineva gay sau lesby ca sa analizeze pe cineva.

| SkandallKamataru a răspuns (pentru RAY):

Atractia tine de cum arati, dar daca nu esti atractiv, nu inseamna ca esti urat, inseamna ca nu esti atractiv si atat.
A fii frumos sau urat, sunt niste termeni subiectivi, cel mai corect mod de a analiza ceva este din punct de vedere obiect.
Daca unei fete nu ii place de tine inseamna ca nu se simte atrasa de tine, iar asta inseamna ca nu esti atractiv? Nu esti atractiv pentru ea si posibil pentru alte inca x fete, deci esti urat? Daca alta fata se simte atrasa de tine inseamna ca esti atractiv? Esti atractiv doar pentru ea si posibil pentru alte inca x fete, deci esti frumos? Nu. Tu pur si simplu esti asa cum esti, iar pentru unele persoane e posibil sa fii atractiv, in timp ce pentru altele nu happy

| zurick a răspuns:

Cred ca trebuie sa invete sa se accepte asa cum sunt si sa ignore persoanele care le judeca. Daca nu vor iesi din casa, atunci este imposibil sa gaseasca acei oameni deschisi la minte cu care sa se inteleaga.

| danay72 a răspuns:

Fiecare e frumos în felul lui. Trebuie să aibă mai multa incredere in el. Frumusetea e subiectivă, adică e frumos ce iti place, de aceea dacă alți rad, e bine să râdă cu ei. Asa ceilalți vad ca nu se lasă afectat de ei.De aceea, învinge răul prin bine.

| simplegirl2 a răspuns:

Toti oameni sunt frumositongueersoanele acelea au o stima de sine scazuta si nu au incredere in ei insisi; iar acei oameni care rad de ei nu au cei sapte ani de acasa si mila