| papatukjatlekjulk a întrebat:

Ce parere aveti despre prieteniile cu persoane de alta rasa, origine sau religie? Eu accept pe toata lumea, indiferent de aceste criterii si astfel, am pus intrebrea aceasta, deoarece prietena mea cea mai buna este vietnameza. Si toti comenteaza, inclusiv parintii mei ca tot timpul stau cu ea. Toti o discrimineaza. Cum am spus mai sus, eu nu am prejudecati, doar in felul acesta am devenit cele mai bune prietene. Am cautat si persoane din scoala mea, de aceeasi origine, dar pur si simplu nu au fost de incredere, ori nu prea aveai ce discuta cu ele, ori nu erau in stare sa pastreze nici un secret ori aveau diferite interese. Am incercat sa imi largesc orizonturile, sa imi fac cat mai multi prieteni, dar in unele cazuri nu pot pastra decat o relatie de colegialitate. De aceea tin mult la prietenia cu aceasta fata, dar multi nu inteleg asta si ma judeca tot timpul, pe mine si pe ea, mai ales parintii mei, pentru ca ne petrecem foarte mult timp impreuna. Si acest lucru ma scoate din minti! Voi ce credeti?
Va rog, trebuie sa stiu parerea voastra!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna draga meakiss

Din punctul meu de vedere aceste discriminari sunt chiar stupide si nu ar trebui sa existe, e nu este tot om? nu are aceleasi drepturi? ba da, dar multi nu iau in consderare acest fapt...
In zua de azi diferenele politice nu mai exista intre rase, dar cele sociale da... dn pacate
Prietenii nu tii alegi dupa anumite criterii prietenii doar exista happy si ce daca este vietnameza, nu cred ca este o diferenta prea mare de infatisare
Iti dai seama cat de greu ii este sa se adapteze? tu pti doar sa ii fi alaturi, si sa nu iei in seama nci un fel de discriminare pentru ca nu are nici un rost
Daca esti diferit asta nu inseamna ca esti ciudat ...este o lectie ce mult trebuie sa o invete dar nu o fac, toti avem sentimente toti avem nevoie de prieteni, toti avem aceleasi drepturi,,, si totusi discriminarile tot exista si mica masa de oameni care nu le iau in seama nu poate combate atata indferenta... din pacate happy
Continuati sa fiti prietene si nu mai lua in seama pentru ca lumea este rea si viata e cruda dar trebuie sa treci cu bine peste orice...
Mult succes kiss kiss

13 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Nici eu nu am nicio problema cu asta. Vorbesc cu multi adolescenti din alte tari si nu mi se pare ceva deplasat.In ceea ce priveste parerea altora...ar trebui sa iti pese? atat timp cat tu stii ca e bine si ca e constructiv pentru formarea ta ca om deschis de ce nu?

| yellowalien a răspuns:

Discriminarea e stupida! Sunt total impotriva ei! Nu cred ca prietenia are de-a face cu aceste lucruri(religie, rasa etc), care tin strict de persoana fiecaruia...
E aiurea ca ai tai nu iti accepta prietena, dar tu nu te lasa mai prejos. pentru ca nu se merita... O prietenie adevarata rezista indiferent de factorii care incearca sa o distruga!
multa bafta. sper sa reusesti pana la urma sa-i convingi pe parinti ca rasismul nu mai e la moda de mult happy... si nici n-a fost vreodata!

| anad a răspuns:

Ce motiv au parintii tai sa o respinga pe prietena ta? Din ce am inteles eu problema nu este ca ar fi de alta rasa etc., ci este ca petreci prea mult timp cu ea si ei probabil ar vrea sa faci si altceva. Daca este o persoana care merita prietenia ta inseamna ca exista probleme de comunicare intre tine si,, restul lumii". Daca te deranjeaza orice se spune nu cumva si tu in subconstient ai o nemultumire legata de prietena ta?

| Marii a răspuns:

Explica-le parintilor ca si ea este o fata ca oricare alta, daca este o persoana in care poti avea incredere ce mai conteaza originea, rasa sau religia?
Pe mine nu ma intereseaza daca cineva e de alta religie, asa mai pot invata si eu cate cevahee hee In clasele 1-8 aveam o prietena foarte buna tataroaica si am invatat foarte multe despre obiceiurile lor.
O prietenie se bazeaza pe incredere nu pe origine. happy

mira
| mira a răspuns:

Daca exista sinceritate si preocupari comune relatia merita a fi pastrata.

| Klara a răspuns:

Paiii... eu sunt romanca, din punct de vedere al cetateniei, dar dat fiind faptul ca ai mei sunt de nationalitate maghiara si mama e evreica, va dati seama cum m-au privit unii. Am suferit mult in scoala din cauza asta, sa aud tiganii cum ma injura si ma fac "jidanca imputita" sau cand imi gaseam scrijelit pe banca "moarte bozgorilor si jidanilor". Dar a fost de'ajuns sa nu mai bag pe nimeni in seama si sa fiu mandra ca sunt ceea ce sunt, si totusi sa iubesc si latura mea de romanca...happy

| papatukjatlekjulk explică:

Bine, dar intrebarea mea este ce sa fac, cu parintii si cu toti cei care comenteaza! Nu mai suport...

| lilboutique a răspuns:

Eu sunt de alta religiehappy si sincer nimeni nu s-a purtat urat cu mine din cauza asta!

| cary a răspuns:

Din punctul meu de vedere toti suntem la fel indiferent de criteriile acestea care de multe ori nu au nici un rost, este incorect sa judecam pe cineva in functie de religie, rasa, etc... o prietenie este mai mult decat niste criterii de clasificare, ea este:incredere, comunicare si mai ales o mana de sprijin atunci cand viata ia o intorsatura mai putin frumoasa pentru noi!

| den a răspuns:

Eu personal nu am nici o problema...nu discriminez pe nimenit... daca ma inteleg bine cu aceea persoana si e de incredere nu ma intereseaza ce religie e.

| y8yujfuyyfvuy a răspuns:

Ciudati parinti mai ai si tu...
oricum eu nu sunt rasist...si nu dicreimez pe nimeni mai ales pe vietnameze...

| g_7133 a răspuns:

Eu una nu am nici o problema cu aceste prieteniihappy pana la urma si ei tot oameni sunt asa ca nu vad nici o problema.Pana la urma tot ceea ce conteaza este sa iti demonstreze ca e prieten/a bun/a si religia sau originea nu mai conteaza happy

| mcandr3y a răspuns:

Nu inteleg de ce ar comenta... poti fi prietena si cu o chinezoiaca, africanca, moarocanca sau mai stiu eu cu cine... care este problema? acum conteaza ce rasa esti? nu cum gandesti sau cat de bun ai sufletul! eu n-am nicio problema cu nimeni orice rasa, culoare, inclinatii sexuale sau mai stiu eu ce... toti suntem oameni... si eu cred ca suntem frati pentru ca din adam si eva suntem facuti toti...