| PauLa.M a întrebat:

Ce parere aveti despre pustoaicele care avorteaza?

Răspuns Câştigător
| yoanna73 a răspuns:

Toti vorbiti despre fete, dar sex-ul se face in doi, nu? sau sunt eu batrana si nu stiu? exista destule metode contraceptive, sex-ul e placut, dar avortul e dureros. vin si alte probleme dupa el.asa ca aveti mare grija.si nu mai condamnati femeile.

25 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

@mumoasa, eu nu ma gandesc la sex phbbbbt laughing
Si... ele avorteaza tocmai ptc sunt pustoaice...cum ar fi sa fii copil si sa ai proprii tai copii?raised eyebrowsAu facut o prostie si nu s`au gandit la ce consecinte poate aveafrustrated
Pacat:-

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

O parere foarte proasta.straight faceNu inteleg de ce nu s-au protejat inainte.Raman insarcinate si apoi renunta la un copilas.sadNu e deloc corect.Copilul nu avea nici o vina. Ele sunt vinovate ca nu au avut grija la ce fac.
E pacat de acel copilas. Dar daca deja de la 13 ani copii deja se gandesc la sex... ce pretentie sa mai avem?straight face

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

Iarta-ma Silvia.kissAm uitat sa mentionez ca mai exista si copii inteligenti asa ca tine care nu se gandesc la asa cevawinkingBravo!big grin

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu prea buna, au inceput viata sexuala la o varsta frageda fara sa aiba habar ce implica asa ceva, fara discernamant, fara sa foloseasca contraceptive etc... doar din curiozitate sau sa fie in pas cu ''moda ''.

| Antrax a răspuns:

Nu e corect sa iei o viata doar pentru ca ai facut o greseala acel copil nu are nici o vine nu ar trebui facut asa ceva

| SweetCandy a răspuns:

Hmmmm... e viata lor, insa inainte de a le condamna, voi ce ati face in locul lor?
mi le iau apararea insa ganditiva cum e sa nasca la 17 ani...cine le-ar intelege?
de unde sa aiba posibilitatea sa creasca un copil?
straight face
stiu ca acel suflet nevinovat nu merita asa ceva, insa exista si fete care isi iau toate masurile de precautie si...straight face

| Puiutz a răspuns:

Buna paula:*... hmm sincer nu una prea bunasad. deoarece daca au facut sex. si au ramas insarcinate era riscul lor.se intampla multor fete. dar de aceea nu trebuie sa condamne copilasul pentru asta. e ca si cum ai omori` pe cinevasad. un sufletzel mic.care nu are nici o vinastraight face. ei asta s`a intamplat.nu ai ce face...asta estestraight face. multor fete tinere se intampla. dar nu e bine sa avorteze. fac un pacatsad. trebuia sa se gandeasca ca e posibil si o sarcina.nu e asa?batting eyelashes

bye`bye:*

| Artemiss a răspuns:

Mai bine nu ar face sex... e pacat sa iei viata unui micutsad...ca sa nu mai zic de sanatatea lor, fizica si mentala.

| PauLa.M explică:

@Lavinus: asa e.este posibila o sarcina... dar mie mi se pare prea grea "povara" pentru un copil.care la randul sau naste alt copil. e greseala lor.intr-adevar.dar cum ar fi si pentru parinti ca "odorul" sa le aduca deja de pe la 14 ani copii (sunt si asenemea cazuri, se stie doar happy ) eu una nu am nimic cu o fata care a facut asa ceva, i-a fost si ei greu, pentru ca la urma urmei un avort nu e o injectie, e ceva foarte dureros si periculos.si daca nu esti tare de caracter...ramai si cu sechele psihice si saraca fata. e batuta de Dumnezeu straight face nu mai trebuie sa o judece si altii. deci cum am zis si mai sus eu nu am nimic cu fetele care avorteaza. am vrut sa aflu si alte pareri :*

| PauLa.M explică:

And @criticul: parintii nu au nici o vina! Ca daca fata vrea sa faca sex in timp ce merge la scoala, unde bineinteles o trimit parintii, face. N-au treaba parintii, cu o greseala de genul asta happy

| cristi27 a răspuns:

Nu am o parere prea buna, multe din aceste pustoaice isi incep viata sexula prea devreme, inainte de a o incepe nu se documenteaza sa vada in ce consta o relatie sexuala, ce riscuri de imbolnavire sunt, fac sex neprotejat si ajung la a ramane insarcinate...este un adevar trist, care doare pe toata lumea, acei copilasi care mor nu au nici o vina, ei sufera doar pentru ca altii sunt poate prea indiferenti, se gandesc doar la placerea lor si asta nu e bine...PACAT!

| dyddyyyx18 a răspuns:

Nu prea buna, omoara o fiinta nevinovata... da deh sad
E posibil sa se fi protejat, si cu toate astea... sa aiba ghinionu` asta. Ca pan` la urma nici-o metoda nu-i 100% sigura. Cam 99%, sau asa ceva...

| Claudiu_7827 a răspuns:

Avortul este o optiune personala. Nu sunt de acord cu el dar nu blamez femeile care apeleaza la aceasta metoda.

| SilverEyes a răspuns:

Una destul de rea. Dupa mine avortul este acelasi lucru cu a baga cutitul in cineva. Inainte de a sari la cineva sa faci dragoste cu el folosesteti putin mintea si ai griza ca sa nu se ajunga la o sarcina. Si fiindca din pacate chiar si cu multe precautii se poate intampla ca sa ramai totusi insarcinata, nu recurge la avort. Nu acel biet copil este de vina pentru ca cineva nu se poate abtine pana cand sa poata avea griza de un copil.

| rebeca a răspuns:

Da e pacat. Un mare pacat. Dar unele dintre voi criticati prea mult.Se poate intampla la oricine. Daca erati voi in situatia lor, 90% asa ati fi facut mai ales daca nu aveati ce sa ii dati sa manance.Sa fim seriosi ca acel copil nu e o papusa pe care o pui pe mobila ca bibelou.Ar trebui vorbit de fetele care nu au grija si raman insarcinate in primul rand pentru ca asta e prima greseala si asta le aduce la pacat, neglijenta.La cate fete fac avort in ziua de azi, daca nu faceau, unii credeau ca e la moda sa ai copil la 15 ani.Trist

| gyanina a răspuns:

Da asa ca ai pus intrebarea cand spui pustoaice eu ma gandesc la fetele pana in 18 anihee hee... asta e se mai intampla... si este chiar logik sa avoteze doar no sa creasca la varsta lor kopii cand ele insasi sunt niste kopii... cat despre cele mai mature sa zicem care au de la22 in sus... nuju ce sa zk nu avem dreptu sa kondamnam pe nimeni... mai ales cand kopilul este o greseala si nu ar fi dorit e mult mai bine intr-un fel sa avortezesad... asta este viatatongue

| kathessa a răspuns:

Nu am o parere buna despre nici o femeie care avorteaza. Mai ales acum, cind avem atitea metode de contraceptie. Se numeste indolenta, nepasare, crima.
Cit priveste pustoaicele in cauza, nu am o parere buna despre mamele lor. Mama trebuie sa stie cind isi incepe fata viata sexuala, cu cine, cum. Sa o sfatuiasca, sa vorbeasca deschis, sa-i fie prietena. Cea mai buna!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste proaste...si ele si mama lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O parere foarte proasta. Ar trebui sa se chinuie cu acel copil nu sa avorteze ...sa invetze si ele o lectie si sa nu mai faca greseala asta.[sa ajunga gravida ]
xoxo
by zui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu sunt de accord cu avortul... dar vezi tu cum spune dulceata sexul se face in 2 nu doar tu singura...este vina barbatilor ca ei nu stiu sa ejaculeze la timp si AFARA sau in orice caz sa foloseasa "CACIULITA" si fara mofturi de genul ca nu simte nimic cu acea chestie pe cap si fel si fel de motive...trebuie sa pui piciorul in prag sa vorbesti deschis cu pers respectiva si sa-i aduci la cunostinta ca totul depinde doar de el daca tu ramai sau nu insarcinata...sau daca vrea sa devina tata...sa-l CREASCA nu sa-l UCIDA!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu pot sa le inteleg. Poate ca sunt panicate pentru ca au ramas insarcinate de la o varsta atat de frageda dar totusi cum poti sa ai inima atat de rece incat sa avortezi? De ce sa nu il pastrezi sa traiesti clipe minunate alaturi de un ingeras, sa il vezi cum creste, se maturizeaza...pentru o mama acelea sunt niste momente de nepretuit

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simple.girl si cand te mai gandesti ca sunt atatea femei care isi doresc din suflet un ingeras nu au parte de ei... iar cei care au parte...nu stiu sa-l pretuiasca... dar sa ne gandim ce viitor ii poti face tu unui ingeras la varsta de 14 ani? cu ce il intretii? aici depinde si de educatia pe care o primesti acasa...ma mandresc ca am 21 de ani si nici-un avort... iar daca voi ramane gravida o sa-l pastrez nu o sa-l ucid pentru ca, consider ca este un dar de la Dumnezeu...nu de la cel care nu a stiut sa ma protejeze la momentul respectiv...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt constienta ca la 14 ani nu ai cum sa intreti un copil de una singura, de aceea sprijinul si ajutorul parintilor este foarte necesar! Si ma bucur pentru tine happy sper sa ai parte de copii la momentul potrivit

| euinsami a răspuns:

Inainte sa-mi dau cu parerea as vrea sa va "introduc"putin in lumea avortului vorbind despre cum se face acesta.pentru ca probabil multi/multe(fetele fiind mai interesate cu toate ca dupa cun spunea si dulceata sexul implica 2 persoane) nu aveti idee despre ce e vorba asa cum nici eu n-am avut idee pana acum 1 luna si ceva cand am aflat fara sa vreau si am ramas pur si simplu socata...deci,avortul se face pana la a 12-a saptamana de sarcina(informatie puuuuutin cam vaga dar totusi o sustintongue) cand fatul are deja organele interne formate, chiar si fetie i se contureaza ochii, nasucul, gura ajungand chiar spre finele stabilirii trasaturilor, are INIMA, este practic un omulet in miniatura (10-15 cm)curuia deja ii este stabilit cu cine sa semene etc etc...si in momentul avortului, fiind 2 metode diferite (chiuretaj si aspirare) bineinteles sunt si 2 practici diferitetongue la prima(chiuretaj) se introduce un fel de "masinarie" cu mai multe lame care cur si simplu taie copilul.il marunteste ii taie manutele, piciorusele, si sa nu uitam ca are inima ...si capul fiind mai dur nu poate fi maruntit de acele lame asa ca s introduce o alta masinarie care pur si simplu il zdrobeste. apoi metoda prin aspirare ...sa va imaginati ca se introduce un fel de aspirator care are o putere de 10 ori mai mare decat cele folosite de noi acasa pentru curatenie si in momentul in care sa produce avortul, cu ajutorul acelui aspirator se rup...deci pur si simplu se rup bucati din copil si cu capul se intampla acelasi lucru ca si la chiuretaj.nu e una din cele mai sadice, fara scrupule crime?straight face cum sa nu fie pedepsit avortul eu asta ma intrebstraight face? in irlanda din cate stiu eu este pedepsit si bravo lor.nu cred ca mai are rost sa-mi expun parereatongue se pot trage concluziile cu o mare usurintatongue... apropo, cate avorturi credeti ca au avut loc in ultimii ani in romania? avorturi inregistrate, nu mai vorbim de cele ilegaletongue... 22 de MILIOANE...romanica ar fi avut populatia dubla lucru ce ar fi influentat multe chestii in tarisoara noastra:-si. fetelor fiti cu capul pe umeri!

| euinsami a răspuns:

Aaa, si numai in china se inregistreaza anual 13 milioane de...crime.responsabilitate responsabilitate...in momentul in care te implici intr-un act sexual trebuie sa-ti pui prima si prima data problema asa"sunt pregatit sa devin parinte?"daca raspunsul e afirmativ inseamna ca poti sa-i dai drumu':d daca nu...stai si mai reflecteaza asupra problemeiwinking asta daca nu vrei sa ai de suferit toata viata si dat fiind ca te-ai referit la pustoaice eu ma gandesc la varste cuprinse intre 14-18 ani si cu siguranta nici una din fetele care au avut o sarcina atat de precoce nu au fost cele mai fericite cand au auzit ca exista...si orice alegere ai face(sa-l tii sau nu) tot o sa ai de suferit. daca nu-l tii o sa te bantuie remuscarile toata viata(eu am intalnit o persoana care era traumatizata practic de 20 de ani) sau daca il tii societatea in care traim o sa-si spuna cuvantul... o zi buna va doresc:*