| anonim_4396 a întrebat:

Care dintre voi sunteti impotriva avorturilor?
Ce parere aveti despre o femeie care avorteaza?
Intreb pentru ca stiu doua fete de varsta mea care vor sa faca avort. Oare ele chiar nu se pot proteja? Am vazut atatea filmulete despre aceasta crima si vad ca pe ele le doare undeva.
Exista si unii care inca mai cred ca un copil nenoroceste o fata daca il face la o varsta frageda.Sunt printre noi?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Explicatii sunt multiple, prea putini parinti se ocupa de educatia sexuala a fetelor lor, chiar si de a baietilor, un baiat cand a inceput activitatea sexuala trebuie sa stie deja ce sa faca ca rodul prieteniei sa nu ajunga pe masa de chiuretaj. Sigur ca si scoala trebuie sa fie cea care sa predea primele notiuni, dar la scoala nu se predau sau se predau sumar in ideea ca, copilul stie deja prea mult si nu-i trebuiesc informatii in plus, dar uite ca nu este asa, sigur ca exista mijloace contraceprive dar cati stiu de ele? Daca intreb acum ce este un anticonceptional si cum se iau, nu vor sti multe sa raspunda, deci situatia expusa de tine se datoreaza neinformarii, informatia exista pe net, dar din pacate elevele il folosesc doar pentru rimel, frizuri si rochite gogosar.

8 răspunsuri:
| Tessy a răspuns:

Acum sincer nu e bine sa ai un copil la 16 ani, asta nu inseamna ca e vina copilului...sad dar decat sa il faci ca sa te dea parintii afara si sa ramai pe strazi, sa nu ii poti oferi o jucarie si tot ce isi doreste...
Sunt foarte multe pareri...

| Crs a răspuns:

Si mie mi se pare ceva oribil. dar daca au o varsta frageda. si chiar nu pot pastra copilul din diferite motive : nu au ce sa ii ofere acelui copil, nu au un venit stabil, ori le pot da afara parintii din casa, nu isi vor mai putea continua scoala, sunt multe motive :-s crying

| MM a răspuns:

Nu sunt de acord cu avortul. Nu sunt de acord sa omori o parte din tine pentru inconstienta unei clipe. Ca orice fata, dupa inceperea vietii sexuale, au fost momente in care mi-a fost frica ca am ramas insarcinata, dar niciodata nu m-am gandit la avort.Cu sau fara acordul partenerului, as fi pastrat sarcina.
Ce nu inteleg acum, in zilele noastre, e faptul ca desi au atatea surse de informare ( internet, televizor, reviste), fetele tot nu cunosc metodele de contraceptie, nu cunosc urmarile unui contact neprotejat si nu iau in calcul o posibila sarcina.Si cel mai rau e ca nu-si cunosc nici macar corpul lor. M-am ingrozit de ce intrebari am citit aici, puse de fete de 14-15 ani, varsta la care ar trebui sa stie ce e cu ele, ce se intampla cu corpul lor. Cea mai importanta sursa de informatii e Mama.Cate ar sti sa va spuna daca ati intreba-o.
Cat despre fetele care si-au facut un obicei din a face avorturi, cred ca sunt fara suflet.
Nu sunt de acord cu avortul deloc, indiferent de varsta.Ca ai fost violata la 11 si-ai ramas insarcinata, ca ai 15 ani si te-ai lasat prostita de cel care iti spunea ca te iubeste, ca ai 25 de ani, esti maritata dar nu crezi ca e momentul inca, ca ai 40 si crezi ca e prea tarziu... Indiferent de varsta, copilul ti l-a dat Dumnezeu.Si mi-a spus cineva ca, copii isi aleg parintii, sufletele lor aleg unde sa se nasca, cine sa le fie mame. Unii au noroc, altii nu.

| dragutza a răspuns:

Si eu sunt contra! adica daca nu vroia sa aiba un copil trebuia sa se protejeze si sa fie atenta...nu pot sa cred cat de crude sunt unele persoane, care avorteaza, adica ele nu se gandesc, omoara o fiinta, un suflet, sange din sangele lor... dar copii care au handicapuri, trebuie sa fie avortati, adica se chinuie saracul copil toata viata, dar si apropiatii cu el! vina aici este tot a mamelor care consuma in timpul sarcinii tot ce nu trebuie si de la care ar trebui sa se abtin:tigari, alcool, medicamente, sa nu raceasca si mai ales draguri, s nu consume droguri!

| mcrenma a răspuns:

Nu`mi dau seama de ce mai concep copii daca tot o sa-i avorteze. E cel mai mare pacat sa faca asa ceva. Sau mai rau, sa-l nasca si apoi sa-l abandoneze pe undeva, cum am mai vazu pe la tv, de ex. o mama si-a abandonat bebelusul intr-o padure si l`au sfasiat cainii straight face. Sau dupa ce le gaseste politia, baga faza aia cu "pai nu am bani sa-l cresc". Dar frate puteau sa`si lasa copilu in spital, sau la o biserica, sau la un centru de plasament, macar de acolo il lua cineva. E revoltator ce se intampla. Cele care savarsesc astfel de fapte ar trebui inchise pe veci.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Le va parea rau dupa ani si ani. vor vrea sa dea timpul inapoi sa repare prostia, dar nu se va mai putea. vor suferi, dupa fapta, pe care vor s-o faca.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este ceva oribil care aduce multa suferinta dar nu sunt in masura sa judec pe nimeni. Daca cineva a luat decizia de a face un avort inseamna ca are motive serioase pentru asta si ca alta solutie nu gaseste!

| kta a răspuns:

Femeile care fac acest lucru cred ca sunt lipsite de scrupule.Nu constientizeaza pe moment ce fac, dar dupa o perioada regreta amarnic. Dupa parerea mea ar trebui pedepsite.Altele se chinuie sa faca un copil si altele ii arunca.