| DenyPink a întrebat:

Ce parere aveti despre romanul Razboi si Pace de Lev Nikolaevici Tolstoi? big grin

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Din punct de vedre valoric, literar și artistic, e o capodoperă a literaturii universale.
Din punctul de vedere al lecturării sale e orecum dificil.
Are multe pasaje în limba franceză.
Impune din partea cititorului destule cunoștințe de istorie a Franței și a Rusiei, de a putea înțelege o serie de momente ale narațiunii și, nu în ultimul rînd, de a fi în măsură să înțeleagă și să accepte psihologia și modul de viață al omului rus și a societățiii rusești la acel început de secol al XIX -lea.
E recomandabil a se citi duopă vîrsta de 19 - 20 de ani.