| Helvete a întrebat:

Ce parere aveti despre Straight Edge?
Pentru necunoscatori, si banuiesc ca sunt destui, din moment ce nu prea este cunoscut prin Romania, Straight Edge este un mod de viata, o miscare, cum vreti sa o numiti, derivata din scena hardcore punk a anilor '80. Adeptii acesteia isi traiesc viata dupa 3 reguli importante: fara alcool, fara droguri si fara sex ocazional(adica one-night-stand sau fara sex pana ce nu esti intr-o relatie serioasa). Si cand am spus fara alcool, asta inseamna deloc, nici "cu masura", deloc. Mai multe informatii gasiti aici: http://xmuskx.blogspot.com/2008/10/ce-e-straight-edge-ul .html :)
Deci, ce parere aveti? Credeti ca este prea radical, sau este un mod de viata benefic?

Răspuns Câştigător
| kiwii a răspuns:

Bunica' mea zice ca alcoolul este o bucurie data de Dumnezeulaughingsi nu vreau sa o contrazic...acum vorbind serios, e foarte ok ideea, si cine adopta un stil de viata in acest gen e clar un om destul de inteligent.Si cu toate astea pare cam strict pentru persoanele ca mine.tongue

15 răspunsuri:
| Helvete explică:

@OZ: Da, au, cel mai adesea pe mana.

| Helvete explică:

@Andrei J:
Te ajuta sa traiesti mai mult, eventual, sa traiesti mai sanatos si mai mult, daca asta vrei. Daca nu, poti sa iti traiesti viata asa cum vrei, doar ca o sa se simta unele chestii cand inaintezi in varsta. Si Straight Edge nu e ca si cum ai fi obligat sa nu consumi alcool si celelalte chestii, fiindca esti liber sa faci ce vrei, doar ca poti alege asta ca un stil de viata, si chiar e benefic. Si eu zic ca poti sa te simti bine in foarte multe alte feluri, decat cu alcool si alte substante care nu iti aduc fericirea decat pe moment, si care uneori te fac sa nu mai fii tu insuti. A nu se intelege ca sunt impotriva alcoolului, drogurilor, etc., nu asta inseamna Straight Edge(chiar daca unii adepti ai SxE sunt tare porniti impotriva acestor lucruri, chiar violenti fata de cei care consuma, dar asta e alta poveste, o anumita parte din ei sunt asa), ci e doar o alegere personala, ceilalti pot face exact ceea ce vor.
Oricum, multumesc pentru parere, fiindca nu am cerut doar pareri pozitive, ci orice pareri. happy

| oz a răspuns:

Nobody...adeptii acestei msicari aveau tatuat un x pe corp? nu stiu daca toti... dar?

| oz a răspuns:

Aham...sunt pro.

| Just4Joker a răspuns:

Eu am inceput sa urmez acest stil de viata de 4 ani si sunt foarte mandru de asta.

| motanelul a răspuns:

Da nah, acum fiecare isi alege ce mod de vioata vrea eu sunt de akord, ca acest stil de viata e unul foarte sanatos si corect cu tine insuti.

| tzugui_3815 a răspuns:

Nu consider ca ar fi pre radical.este chiar benefic dar pare a fi in dezacord cu cultura occidentala si posibil d-aia ne punem intrebarea asta.si sa fim seriosi, si amishi sunt sraith edge doar ca ei avand cu totul alta cultura pare irational sa fi altfel.si in orice caz nu ar iesi dintr-o comunitate amish unii ca minor threat si sa zica ce bine e sa fi asawinking

| PisicaAristocrata a răspuns:

Cand ti-am citit postarea, intai m-am gandit la wrestler-ul acela, CM Punk-daca urmaresti WWE stii la cine ma refer.Ca sa-ti raspuns la intrebare,"straight edge" mi se pare o idee buna. Fara droguri, fara alcool.Acum,cu sexul... of, si-asa viata-i scurta laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este un stil de viata totusi nou in Romania! sper ca odata cu trcerea anilor sa devina cunoscut si la noi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt, cele trei reguli sunt fara alcool, fara tutun si fra droguri, sexul ocazional nu are de aface prea mult :]

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt straight edge happy toata viata mea am fost fara sa stiu ce inseamna, pana am venit in anglia. si da am si un tatuaj, xvx, ceea ce inseamna vegan straight edge. 'vegan' e alt cuvant care nu exista in dictionarul romanesc laughing insesamna cam ce se mananca de post, adica nu carne, nu lapte, nu oua, nimic de la animale, nu port piele, blana Doamne fereste nici gand, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt straight edge :) toata viata mea am fost fara sa stiu ce inseamna, pana am venit in anglia. si da am si un tatuaj, xvx, ceea ce inseamna vegan straight edge. 'vegan' e alt cuvant care nu exista in dictionarul romanesc :)) insesamna cam ce se mananca de post, adica nu carne, nu lapte, nu oua, nimic de la animale, nu port piele, blana Doamne fereste nici gand, etc.

Anna (daca vreti sa vb, facebook: http://www.facebook.com/annaicescream)

| raduthebest a răspuns:

Eu nu beau, nu fumez, nu ma droghez, total straight edge.

| Andrei J a răspuns:

O prostie, o viata ai de ce sa ti-o **** cu prohibitii? Cu ce te ajuta aceste restrictii auto-impuse? NIMIC.

| tudy10style a răspuns:

Nu-i rau mi-ar placea sa intru intr-un grup de persoane straight edge. Dar din pacate nu stiu daca prin iasi este asa ceva daca da ma gasiti pe clubber.gryzzly. Bine ca nu interzic tatuajelelaughing:X