| urbanghost a întrebat:

Ce parerea aveti de asa zisii "prieteni" din ziua de azi? Mai exista asa ceva sau sunt doar profitori care vor sa te sape cat mai adanc? Eu unul nu cred ca mai exista prieteni adevarati care chiar sa te ajute cand ti-e mai greu, ci doar cei care sunt alaturi de tine doar cand iti merge bine... Voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
| Bianca_4346 a răspuns:

Prietenii adevarati nu mai exista de mult timp, s-au pierdut odata cu trecerea timpului...prietenii din ziua de azi sunt aia care stau langa tine doar pentru ca tu le poti fii de folos...eu am trecut prin asta iar acum nu mai am incredere in acea tipa...acum cea mai buna prietena a mea este de fapt un baiat...si nu imi pare rau k ne intelegem asa bine.happy

19 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Din 10 "prieteni" e posibil k doar unul sa fie adevarat...eu una prefer sa stau singura decat sa nu ma simt bine ca "asa zishii prieteni"care te lasa cand vine unul mai popular... acum k e vara eu prefer sa ma duc la plaja decat sa ies afara unde sunt toti prostii...
p. s.:prietena mea cea mai buna s`a mutat si nu o mai pot vedea decat ft rarcrying

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Eu cred ca mai exista... Poate sunt prea optimista sau visatoare... Eu nu mai am o persoana pe care sa o numesc "prieten" in momentul asta... dar ma gandesc sa caut... "Problema" cu prietenii este ca trebuie sa te astepti sa te dezamageasca din cand in cand... Si trebuie sa-i ierti cand o fac si sa mergeti mai departe...

| Encore a răspuns:

Nu exista prieteni!

Am sute de asa zici prietenii...

Parerea mea o prietenie nu tine mult, in ziua de azi vad ca toti sunt tot mai orgoliosi

| Criiss16 a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic.eu credeam ca mai exista pana acum 2 saptamana.sadcrying( in fine.Pentru mine nu, nu mai exista!sadcrying

| Lorenyk a răspuns:

Prietenii adevarati exista, dar trebuie sa stii sa ii selectezi, sa ti-i apropii. E adevarat ca exista vorba aia "fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur", dar totusi nu e o regula. Poti sa ai 10 "prieteni", insa al 11-lea chiar sa-ti fie prieten adevarat. Eu nu as generaliza si nu trebuie sa renunti sa speri ca exista prieteni adevarati doar pentru ca pana acum multi te-au dezamagit. E ca in dragoste, daca esti inselat de prea multe ori, nu trebuie sa incetezi sa crezi in iubire. Asa e si cu prietenii, trebuie doar sa ii cauti si sa ii selectezi cu mare atentie.

| cutza a răspuns:

GRESIT! Da sunt foarte multi prieteni-profitori insa asta nu inseamna ca prieteni adevarati nu sint! Ei exista doara ca uneori trebuie sa cauti mai bine, si daca vrei sa-i gasesti incepe prin a te purta tu frumos!
Din propria experienta spun ca o prietenie adevarata incepe prin afectiunea unuia doar si apoi celalat realizeaza acest lucru, dupa care se face o legatura strinsa!
Insa azi sunt o multime de profitori si de cit cu "prieteni de acest fel mai bine singur!
Nu trebuie sa te increzi in nimeni doar daca stii ca persoana data e CEL MAI BUN PRIETEN! SUCCES LA TOTI!

| anuscha997 a răspuns:

Nici eu nu mai cred in prieteni adevarati pentru ca m-am ars.Si toti imi spuneau sa ma schimb pentru ca altfel imi va fi mai rau si chesti de genu.Intr-un final m-am schimbat. Dar pentru cinewinking? Pentru niste "prieteni" care oricum ma barfeau de vreme buna. Unii dintre ei mi-au fost mereu aproape. Tin minte ca le spuneam tot ce aveam pe suflet si aveam incredere ca nu o sa ma vanda pe "2 lei". Dar a doua zi stia toata lumea.Marog... Nu mai cred in prieteni adevarati chiar daca iti sunt alaturi mereu. Just Smilehappy

| I'm just me a răspuns:

Pentru mine exista prieteni adevarati.Pe prieteni mei pe care i cunosc d o viata.ma pot baza pe ei oricand, si ei p mine

| andreea89 a răspuns:

Eu zic ca mai exista, in ceea ce ma priveste.am o singura prietena pe care o pot numi asa cu adevarat. de mica imi doream sa am cat mai multi prieteni, preferam pana sa fie si parsivi, rai dar sa nu duc lipsa de prieteni.acum am invatat ca e de-ajuns o persoana pentru a-ti da un sfat, a-ti fi alaturi la nevoie, a se bucura si plange alaturi de tine.deci eu zic ca exista. daca ai nevoie de un prieten eu ma ofertongue

| adrian91 a răspuns:

Si eu zic ca si tine, pentru caci oamenii se chinuiesc in ziua de azi sa isi duca viata de pe o zi pe alta din cauza banilor si nu ii mai intereseaza sa fie respectosi, ii intereseaza ca tot ce fac sa faca incat sa le iasa lor de castigat din orice (te ajuta daca ii pic si lui ceva).
In ziua de azi sunt oameni care vin la tine si iti spun mah sa vezi cum ii X si il face in toate felurile si apoi merg la X si vorbesc despre tine si te fac in toate felurile, astia sunt niste nebuni.

| deeutsa a răspuns:

Sincer. pentru mine cei mai buni prietenii sunt. verisoara mea. mama. iubitul meu. si cei care fac parte din familie. in ei am cea mai mare incredere. sincer eu am uitat de prieteni in urma cu 3 ani. iar de atunci mi-am dat seama ca toti sunt pe interes. sa auda ca ti se intampla ce e mai rau. sa fi sub ei. oh go on.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint anumiti oameni in care trebuiesa ai incredere atita timp cit interesele nu coincid. Daca se intimpla poti considera prietenia "varza"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-ar parea ca numai noi de pe TPU putem fi prieteni adevarati.asta e.ne multumim cu ce avem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stii, si eu trec prin exact aceeasi situatie si mi-am dat seama ca nimeni nu vorbeste cu tine doar pentru ca esti simpatic, dragut, de treaba, etc.Si spun asta din proprie experienta pentru ca am incetat de mult sa mai iau supozitiile drept adevaruri demonstrate.Si mi s-a demonstrat ca toti stau cu tine cu un scop, iar daca vrei sa razbesti in viata trebuie sa te bazezi pe propriile puteri pentru ca nimeni nu te va ajuta fara sa ceara ceva in schimb.Prietenii mei a stat cu mine doar pentru ca aveam un iubit 'cool' de care se indragostise o prietena de'a mea.Au stat frumos, au asteptat, eu nu stiam de chestia asta si deja situatia intre mine si el nu mai mergea...asa ca i'am dat papucii, iar dupa o luna il vad plimbandu'se de mana cu fata aceea iar prietenii nici nu ma mai sunau sa ma intrebe ce fac...chiar daca eu am fost cea care a pus punct relatiei ma doare sa'l vad cu ea, orgoliul feminin isi spune cuvantul. Dar fii tare, asa cum incerc si eu sa fiu...nu duc lipsa de prieteni dar nici nu'i poti numi prieteni adevarti...ca sa trec mai usor incerc sa fiu rea...asa cum n'am fost niciodata, nu'mi mai pasa de nimeni altcineva decat de mine, ma ingrijesc mai bine decat o faceam inainte, merg la sala desi chiar nu am nici o problema in privinta asta, alimentatie mai sanatoasa si merg la salon mai des...deci tot raul spre bine happy Dar am ramas cu un gust amar...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, prieteni exista doar pentru propriul interes, nu exista prietenie adevarata, mi-am considerat prietenul frate si el de fapt i-mi era dusman. I-mi zicea frate doar pentru ai oferi bani, bani si bani.Cu cat mai putini prieteni, cu atat mai bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt baiat, el este baiat, amandoi avem 24 de ani, noi doi neconsideram frati dar suntem prieten cu gandire diferit,
O intanplare eu stau intr-o chirie el nu are unde sta, eu l-am tot ajutat, i-am tot oferit ceea ce e bun ma jur. Privirea lui ma face sa-ma indragostesc frateste de el, eu nu am nevoie de nimic material, de cat sa-mi gasesc linistea in imaginea lui Nas, frizura, privirea lui. atat., el este omul care ii place sa te inchida inspatele acestui relati de fratie, De ce am facut aceasta exprimare? am crescut la Braila la casa de copii, bine-n teles acum suntem la bucuresti de mai bine de 5 ani amandoi. de 3 luni doarme la mine in chirie doar sanmbata si duminica. Mi-e foarte drag de el ma jur, vreau sa uit apsalut totul am sters tot din calculatorul meu tot ce este poza filmulete, scrisori, si altele. dar in minte imi este tiparit cu litere groase. Ma legat de maini si de picioare cu funia de inima lui si stie decat sa-ma taraie, si nu ma pot salva sa tai toate amintirilie astea (noduri dupa funie) sunt amintirile fiecarui om in viata sa., cine are de comentat Negativ, Pozitiv, Neutru... Va rog apelati-ma pe e-mail: maryan_cercel@yahoo.com, infiecare seara cund nu e langa mine ma simt ca inchis in carcer singur si ma uit cu adevarat in aparat foto Samsung i7, ma jur vorbesc si singur ingand., are un comportament mai a nepasator asa, nu tine cont de valoarea fiecarui fapta care ii oferi, am facut o mica farsa sa-l pun la incercare, bine sunt mai multe farse sa vad cum se compoarta cu mine. L-am rugat pe un rrom de la mine din bloc sa joace un rol de hotie. I-am zis sa ma bage in portbagaj in momentul cand ma indrept eu cu acest prieten, spre blocul in care locuiesc, Eu am facut-o pe nistiitorul iar acest baiat care joaca in rol de hot. Baiatul mi-ea spus ba vino sa-mi iei si miea un pachet de tigari, eu fiind darnic am spus da tata da in coace, ma ridicat de picioare si m-am zbatut ca un purcel, si am sis nu te rog, dar acest prieten statea cu fata la mine si zambea, fiind cu frizura lui si privirea lui chiar m-am rusinat. Ma inchis ala in portbagaj si dupa cinci minute m-a intrebat cu e inauntru smechere, zic eu te rog da-mi drumul. Acest baiat statea langa potbagaj, m-a scos ala afara, si i-am spus mariuse, asa il cheama pe acest prieten, adevarat prieten asa cum te stiam. Acest baiat din bloc afost cinstit cu un pachet de tigari din banii mei., si i-am spus suntem chiar bun de jucat intr-un film... Dupa untimp ii spun lui marius asta afost un scenariu, el nu e adevarat ce prost afost ala cu nu tea mai tinut frumos in portbagaj. Ma rog sunt foarte multe incercari. Dar sa vedeti si voi ce inseamna un prieten.

| FulgDeNea a răspuns:

Intotdeauna au existat prieteni "de ocazie", ideea e sa-i depistezi la timp. Mai mult, cred ca ei sunt cei care au neaparata nevoie de ajutor. Dar de cele mai multe ori, ii desconsideram fara drept de apel, gandind ca oricum am lupta pentru o cauza pierduta; poate pe buna dreptate. Lumea devine din ce in ce mai meschina si mai salbatica. Asta pentru ca ii permitem. Zici ca nu crezi in prieteni adevarati. Inseamna ca tu insuti consideri ca nu ai putea fi demn de a fi numit astfel? Faptul ca esti dezamagit nu trebuie sa te influenteze negativ, pe undeva sigur mai sunt persoane care se confrunta cu aceeasi problema. Mai exista prieteni adevarati. Cred ca noi suntem cei care ii indepartam; fie nu suntem in stare sa-i pastram, fie avem impresia ca nu avem nevoie de ei.

| daianageo a răspuns:

Eu nu cred in prietenie.am avut parte de multe dezamagiri in ceea ce priveste prietenia si prietenii, prietene. Eu prefer sa stau singura, stiu a nu este bine dar prefer sa ma lipssc de asemenea specimene

| marey a răspuns:

Sunt sigura ca exista oameni cu suflet peste tot in lume, dar intr-un fel anume suntem sortiti sa ii ajutam pe cei egoisti. Zilele acestea am trait experienta unei rupturi intre mine si prietena mea (sau mai degraba asa credeam eu). Ironia este ca mi-am asumat inca de la inceput riscul acesta de a suferii, dar acum cand durerea se manifesta aproape fizic nu mai stiu daca am facut bine sau nu.Relatia aceasta a fost una deosebita, practic sunt cinci ani in care i-am crescut copii si am sustinut-o zi de zi. Nu regret nimic. Viata mi-a dat o lectie acumuland o lectie insemnata. Eu ma consider o femeie norocoasa tinand cont ca am langa mine un sot iubitor si o fata exceptionala, dar nu pot sa nu ma intreb daca voi avea candva o prietena cu adevarat de sufelt.