| Eu_8005 a întrebat:

Ce personalitate contemporana va serveste drept model de om de cultura? calitati umane, fapte, atitudini?

1 răspuns:
| stefanlovegreen a răspuns:

Unii vor zice Steve Jobs, altii Florin Salam, eu unul optez pentru personalitatile lui Stephen King, Mircea Cartarescu, Johnny Depp. Ei sunt cativa dintre persoanele care ma inspira, asta vorbind de cele cunoscute. Calitatile sunt o gramada, depinde de la caz la caz, mai greu e sa observi defectele la persoanele de cultura. Faptele vorbesc, de aceea ele sunt atat de importante cadrul unui om de cultura, iar atitudinile difera in functie de temperamentul fiecaruia. Optimist/pesimist, Nervos/calm toate au un avantaj si dezavantaj pentru fiecare.